Mürverce zenginleştirilmiş fonksiyonel kefir üretimi
Elderberry enriched functional kefir production
  1. Tez No: 769989
  2. Yazar: ÜMRAN BARAZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında %2 ve %4 oranlarında ısıl işlem görmüş taze mürver meyvesinden üretilmiş mayşe ile %0,5 ve %1 oranlarında kuru mürver meyvesi tozu fermantasyondan önce ve fermantasyondan sonra ilave edilerek kefir içeceği üretilmiştir. Kefir örneklerinin depolamanın 1., 7. ve 14. günlerinde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, kefir drink was produced by adding 2% and 4% heat-treated fresh elderberry mash and 0.5% and 1% dry elderberry powder before and after fermentation. The physical, chemical, microbiological and sensory properties of kefir samples were studied on the 1st, 7th and 14th days of storage.