Kuluçkada propolis özütü kullanımının ve damızlık yaşının etlik piliçlerde kalp ve akciğer gelişimine etkileri
Effects of using propolis extracts during incubation and breeder age on heart and lung development of broilers
- Tez No: 769990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, civciv, kalp ve akciğer ağırlığı üzerine damızlık sürü yaşı ve kuluçka dönemi sırasında yumurta üzerine püskürtülen propolis özütü uygulamasının etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, genç (28 hafta yaş), orta yaşlı (36 hafta yaş) ve yaşlı (60 hafta yaş) olmak üzere üç farklı yaştaki Ross 308 damızlık sürüden elde edilen 1920 adet kuluçkalık yumurta (her damızlık yaşından 640 adet olmak üzere ) çalışmanın yumurta materyalini oluşturmuştur. Kuluçka dönemi boyunca yumurtaların üzerine propolis özütü üç farklı dozda (kontrol; 0.5 1.0 ve 2.0 ml/l) sprey şeklinde uygulanmıştır. Damızlık yaşı ve propolis özütü uygulamasının kuluçkalık yumurta ağırlığı, civciv ağırlığı, kalp ve akciğer ağırlığına etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of breeder flock age and the propolis extract spraying on eggs during incubation period on chick, heart and lung weights were investigated. For this purpose, 1920 hatching eggs (640 from each breeding flock age) obtained from breeding flocks of three different ages as young (28 weeks), middle-aged (36 weeks) and old (60 weeks) constituted the material of the study. During the incubation period, propolis extract was applied to the eggs in three different doses (control; 0.5 1.0 and 2.0 ml/L) as spray. The effects of flock age and propolis extract application on chick, heart and lung weights were evaluated.