Somatik hibridizasyon ile turunçgil tristeza virüsü (CTV)'ne tolerant anaç bitkiler elde edilmesi
Obtaining of citrus tristeza virus (CTV) tolerant rootstock plants via somatic hybridization
- Tez No: 77001
 - Danışmanlar: PROF. DR. N. KEMAL KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Protoplast fuzyonu ile somatik hibridizasyon yardımıyla Turunçgil tristeza virüsüne dayanıklı turunçgil anaçları elde etmek amacıyla yapılan bu çalışmada, Tristeza'ya duyarlı olan ve bölgemiz turunçgillerinde de yaygın bir şekilde anaç olarak kullanılan Turunç {Citrus aurantium L.) embriyogenik hücrelerinde protoplast izolasyonu ve bitki regenerasyonu sistemi kurulmuş ve Tristeza'ya dayanıklı olduğu bildirilen Volkameriana (Çitrus volkameriana Ten.&Pasq.) ve Rangpur lime (Citrus limonia Osb.) turunçgil çeşitlerinin yapraklarından izole edilen protoplastlar ile turunç embriyogenik hücre protoplastları arasında PEG aracılığı ile protoplast fuzyonları gerçekleştirilmiştir. Fuzyon sonucunda heterokaryon oluşum oranı, protoplast izolasyonunda kullanılan enzim solüsyonu ve fuzyonun teşvik edilmesinde kullanılan PEG'in moleküler ağırlığına göre farklılık göstermiştir. TYPİ-1 enzim solüsyonu ile izole edilen yaprak protoplastlarının 6000 MW PEG ile fuzyonu sonucu T+V heterokaryon oluşum oranı %10.34 ve T+R %9.8 iken 1500 MW PEG kullanıldığında heterokaryon oranı T+V'de %8.68 ve T+R'de %5.53 olarak gerçekleşmiştir. TYPİ-2 enzimi ile izole edilen yaprak protoplastlarının 6000 MW PEG ile fuzyonunda T+V'de %5.54 ve T+R'de %3.92 heterokaryon oluşurken 1500 MW PEG üe T+V'de %11.38 ve T+R'de %10.15 heterokaryon oram elde edilmiştir. Fuzyon ürünlerinde, kültüre alınmalarından 10 gün sonra ilk hücre bölünmeleri başlamış ve 6 hafta içinde hücre kolonileri oluşturmuşlardır. Bu aşamadan sonra hücrelerin gelişmeye devam ederek kallus veya embriyo geliştirmesini teşvik etmek amacıyla fuzyon sonrası alt kültür olarak farklı karbon kaynağı ve hormon içeren ortamlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to obtain Citrus rootstocks having potential of Citrus tristeza virus tolerance by somatic hybridization via protoplast fusion. Sour orange (Citrus aurantium L.) is susceptible to tristeza, and it is extensively used as a rootstock in our region. Protoplasts obtained from embryogenic calli were fused separately with Volkameriana (Citrus volkameriana Ten.&Pasq.) and Rangpur (Citrus limonia Osb.) leaf derived protoplasts by PEG. Following the fusion, the frequency of heterokaryon formation was differed depending upon enzyme solution used for protoplast isolation and, molecular weight of PEG. Heterokaryon formation of T+V, T+R in a fusion experiment carried out with leaf protoplasts isolated by TYPI-1 enzyme solution and 6000 MW PEG was estimated %10.34 and %9.8, respectively. When 1500 MW PEG was used, the heterokaryon formation of T+V and T+R was %8.68 and %5.53, respectively. In experiments done by using TYPI-2 enzyme solution for leaf protoplast isolation and 6000 MW PEG as chemical fusion agent, the heterokaryon formation of T+V and T+R was %5.54 and %3.92, respectively. However, when 1500 MW PEG was used as a fusion agent, the heterokaryon formation was %1 1.38 for T+V and %10.15 for T+R. Ten days after culturing the fusion products, the first cell division was observed, and within 6 weeks, the cell colonies were formed. Different carbon sources and hormone combinations were tested to induce callus and embryo development from the cell colonies.