Endonezya Nehdatü'l-Ulema Cemaati: Tarihi ve temel dini fikirleri
Indonesian Nahdlatul-Ulama Jamaah: Its history and basic religious ideas
  1. Tez No: 770058
  2. Yazar: RAHMANTO DWI SAPUTRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ŞENZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nehdatü'l-Ulema Endonezya'nın en büyük sosyal, dini, kitlesel İslami teşkilatıdır. 1926 yılında medrese uleması tarafından kurulan bu teşkilat hem İslam'ın hem de Endonezya ulusunun müstesna varlığıdır. Nehdatü'l-Ulema'nın kuruluş sebebi hem Müslümanlarla ilgili hem de Endonezya ulusuyla ilgili uzun zamandır var olan sorunların bir birikimidir. Endonezyalılar, sömürgeciliğe karşı zorluklar yaşarken geleneksel Müslümanlar uzun zamandır uyguladıkları din anlayışına karşılık İslami yenilikçi teşkilatlardan ciddi tehditler almışlardır. Böylece Nehdatü'l-Ulema'nın kuruluş amacı hem geleneksel İslami toplumun kültürel ve dini değerlerini korumak hem de Endonezya'da sömürgeciliğe karşı savaşmaktır. Nehdatü'l-Ulema, Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat'ın öğretilerini savunan İslami bir teşkilattır. Bu nedenle, Nehdatü'l-Ulema'nın temel dini fikirleri, Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat anlayışının kavramlarından ayrılamaz. Tarih açısından Nehdatü'l-Ulema'nın Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat'a dayanmasının temelini en az iki unsur oluşturur. Birincisi İslam'ın dünyaya yayılması sonucu ortaya çıkan Nehdatü'l-Ulema entelektüel zincirinin bir parçası olan Sünni Haremeyn ulemasıdır. İkincisi ise uzun zamandır var olan ve Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaat'ın dini anlayışı üzerinde inşa edilmiş olan Cava'daki medrese geleneğidir. Çalışmamızın amacını Nehdatü'l-Ulema'nın kuruluş tarihini, Nehdatü'l-Ulema'nın gelişim tarihini, Nehdatü'l-Ulema'nın İslam düşüncesinin şeceresini ve Nehdatü'l-Ulema'nın temel dini fikirlerini incelemek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nahdlatul Ulama is the largest social, religious and mass Islamic organization in Indonesia. Founded in 1926 by madrasa ulama, this organization is an exceptional asset to both Islam and the Indonesian nation. The reason for the establishment of Nahdlatul Ulama was an accumulation of long-standing problems, both related to Muslims and the Indonesian nation. While Indonesians faced difficulties against colonialism, traditional Muslims received serious threats from Islamic modernist organizations against their long-standing religious understanding. Thus, the purpose of the establishment of Nahdlatul Ulama was both to preserve the cultural and religious values of the traditional Islamic society and to fight against colonialism in Indonesia. Nahdlatul Ulama is an Islamic organization that defends the teachings of Ahlus-Sunnah wal-Jama'ah. Therefore, the basic religious ideas of Nahdlatul Ulama are inseparable from the concepts of Ahlus-Sunnah wal-Jama'ah. Historically, at least two factors underpin the basis of Nahdlatul Ulama's reliance on Ahlus-Sunnah wal-Jama'ah. The first is the Sunni Haramayn ulama who were a part of the Nahdlatul Ulama intellectual chain that emerged as a result of the spread of Islam to the world. The second is the long-standing Javanese madrasa tradition, built on the religious understanding of Ahlus-Sunnah wal-Jama'ah. The aim of our research is to examine the history of the establishment of Nahdlatul Ulama, the history of the development of Nahdlatul Ulama, the genealogy of Nahdlatul Ulama's Islamic thought, and the basic religious ideas of Nahdlatul Ulama.