Endonezya'dan Türkiye'ye göçün siyasi, sosyal ve ekonomik boyutları
  1. Tez No: 375860
  2. Yazar: FERONİKA SUNARDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endonezya uzun zamandan beri göç veren bir ülke olarak tanımlanmaktadır. Özellikle iş göçü veren bir ülke konumundadır. Endonezya'nın yoğun nüfusuyla beraber istihdam sayısında artığını belirtmiş. Ancak işsizlik durumuna iş kaynaklarının yetersiz olması bu sıkıntılarda beraberinde getirmiştir. İş bulamayan Endonezyalılar göç hareketini başlatmışlardır Türkiye'nin konumu cazibesi özellikle büyüyen ekonomisi, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir kıta ülkesi olduğundan dolayı Endonezyalılar tarafından büyük ve ideal bir ülke olarak tanımlanıyor. Bu tezin amacı, Türkiye'deki bulunan Endonezyalı göçmenleri özellikle İstanbul'da bulunan Endonezyalı göçmenlerinin siyası, sosyal, ve ekonomik boyutu açıklanmasını analize etmiştir. Türkiye'deki Endonezya göçmenlerinin yerleşiminin geçmişini tanımlanarak, ev sahibi ülkeyle ve insanlarıyla olan ilişkilerde sosyal-ekonomik durumlarıyla alakalı bilgi sağlamaktadır. Türkiye'deki Endonezya göçmenleri kendi ortamlarının ilişkinin tanımlamak ve Türkiye'de göç sürecine karşılaştığı sorunları nasıl çözülmeye çalıştığını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
İndonesia is long well known as a sender country for migranti especially migrant workers. With the dense of her population, the need to get proper works at the same time is also raised. However with the lack of field of work for these employment some problems occured. For those who could not afford a job in his/her own country, the one way that is considered the best to end the un-employment problem is through migration. Turkey with its glamorous lifestyle and fascinating economic growth, and at the same time connecting between the two continent, Asia and Europe, for most İndonesian people is the ideal country for migration. The purpose of this thesis is to describe the background for İndonesian diaspora settling in Turkey, provide information about their socio- economic condition related with their relations with host country, with its people, and describe the problem that they face in living in Turkey and how they cope with their problems.