Endonezya ve sosyal medya
  1. Tez No: 348211
  2. Yazar: DEDEN MAULİ DARAJAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, sosyal medya ve Endonezya ile ilgilidir. Bulunduğumuz 21.yüzyılda en etkili medya olmuştur. Günümüzde artık her yerde erişilebilen internet aracılığıyla sosyal medya, Endonezya dahil olmak üzere dünyanın her yerinde, insan hayatında yayılmaktadır. Sosyal medyanın yayılması da uzun bir süreye gerektirmez. Söz gelimi Facebook, 2004 yılında ilk kuruluşundan bu yana dünyanın toplam 7 milyar nüfusunun 1 milyara kadar ulaşmıştır. Bu olaydan, dünyadaki bütün herkesin tarafından sosyal medyanın iyi karşılandığını görüyoruz. Yaklaşık 250 milyon nüfusuna sahip olup dünyanın dördüncü en kalabalık ülkesi ünvanını taşıyan Endonezya bu sosyal medyanın yayılmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, hem literatürden gözden geçirilmesi hem görüşme yoluyla çeşitli kaynaklardan yararlanarak nitel yaklaşımını benimsemektedir. Bu araştırmada geçen sorularından biri Endonezya halkının çoğunun sosyal medyayı kullanmasıyla ilgilidir. Neden çok fazla kullanan oldu? Niçin kullanıyorlar? Sosyal medyanın Endonezya'daki kitle iletişim aracı ile ilişkisi nedir? gibi sorular sorulmuştur. Tezin ilk bölümde yazar, Endonezya'daki kitle iletişim aracına ilişkin Endonezya'nın kültür ve siyaset tarihlerinden bahsedecektir. İkinci bölümde araştırmanın sonucundan bahsedilecektir: sosyal medyanın kitle iletişim aracı ile ilişkisi. Bu bölümde de Endonezya'daki sosyal medyayı kullananlar sosyal medyayı, siyasi görüşlerini paylaşıp devletin politikalarını eleştirmek, sosyalleşmek, iletişim ihtiyacını karşılamak, boş zamanlarını değerlendirmek için kullandıklarından değinilecektir. Ayrıca sosyal medyanın etkisinden ortaya çıkan sosyal medya temalı bir filmden de bahsedilecektir. Bunların yanı sıra Endonezya'daki sosyal medyanın yayılmasının tarih ve politikalarla ilişkisi açıklanacaktır. Üçüncü bölümde sonuç.
Özet (Çeviri)
This paper is about social media and Indonesia. Social media is being the most influencing media in this 21st century. Using internet which can be accessed everywhere, as an innovation, social media has already spread to all over the world, not least in Indonesia. It does not need a long time for this social media to be diffused. For instance Facebook, since it was first established in 2004 until today, the user has been arisen 1 million over 7 million people all around the world. It shows us how social media is much welcomed by everyone. Indonesia as world's 4th most populated country with its population of around 250 billion, taking an important part of this diffusion of the social media. This research uses qualitative approach with many various data resources, both by reviewing literatures and by interviewing informants as well. Questions that being queried in this research paper are as follows: why are many Indonesians using social media? What is the aim of using it? And what is the relation between social media and mass media in Indonesia? In the first chapter of this thesis the writer will explain about the Indonesian histories of cultures and politics which is related to the history of the mass media in Indonesia. In the second chapter the results of the research will be informed: how the relation between social media and mass media is. In the second chapter will be also stated that the social media users in Indonesia use it to criticize the policy of the state and to be engage in politics, to be socializing, to fulfill the need of communication, and to spend their free times. Moreover the effect of this social media has inspired the making of the film themed social media. In addition to this chapter there is the explanation about history, policy, and the growth of social media in Indonesia. And in the third chapter is the conclusion.