Batı Trakya'da yayınlanmış olan 'Yuvamız' dergisinin, batı Trakya Müslüman Türk azınlığın kimlik oluşumundaki önemi
The importance of 'Yuvamız' magazine which published in Western Thrace, Western thrace Muslim Turkish minority in identity formation
- Tez No: 574653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Batı Trakya'nın Gümülcine (Komotini) şehrinde 1986- 1996 yılları arasında yayınlanmış olan“Yuvamız”dergisi, bir kültür dergisidir. Dergide politika arka planda tutularak; azınlık sorunları, azınlığın başlıca sorunu olan eğitim, ansiklopedik bilgiler, çiftçi, sağlık, din ve eğitim köşeleri, ana ve çocuk sağlığı, şiir ve edebiyat, önemli olaylar ve günler, eğlence, güldürü, bilmece- bulmaca, fal, çocuk eğitimi ve daha buna benzer birçok konu sayfaları doldurmuştur. Dergi, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının dini ve milli kimliklerini unutmadıklarını gösteren bir kaynak olması açısından da oldukça önem sarf etmektedir. Çalışma için derginin çıkmaya başladığı Eylül 1986 ile Mayıs 1996 yılları arasında çıkan 117 sayının tamamı incelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında,“Batı Trakya'nın Coğrafi Konumu”,“Lozan Antlaşması ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı”ve“Batı Trakya'da Basın Yayın Özgürlüğü”başlıkları incelenecektir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır.“Birinci Bölüm”de, derginin biçim, içerik ve görsel özellikleri incelenmiştir.“İkinci Bölüm”derginin tezin konusu göz önünde bulundurularak şair ve yazar kadrosunun incelenmesini ve Türk kimliğini öne çıkaran edebi türlerin özetlerini kapsamaktadır.“Üçüncü Bölüm”de, dergide bulunan Türk kimliğinin oluşumunda rol oynayan tüm yazılar; yazar adına, türüne ve yayımlanma sırasına göre tasnif edilerek yazıların bir dizini yapılmıştır.“Dördüncü Bölüm”de ise, incelenen tüm yazılara örnekler vererek, çeşitli görsellerle de çalışmaya renk katmak amaçlanmıştır. Sonuç, kaynakça, dizin ve ekler ile teze son verilmiştir. Batı Trakya Türkleri, Yunan hükümetinin Lozan Antlaşmasına uymayarak uyguladığı baskı ve ayırımcı politikasına rağmen Türk kimliklerini savunmalarının yanında edebiyatın her alanında bu düşüncelerini süreli yayınlar yardımı ile dile getirmeyi başarabilmişlerdir. Bu çalışma, 1986-1996 yılları arasında Batı Trakya'da çıkmış olan“Yuvamız”dergisindeki çeşitli edebi türlerde Batı Trakya Türklerinin kimliklerini nasıl savunduklarını görmek amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The magazine of“Yuvamız”which was published between 1986 and 1996 in Western Thrace's Gümülcine (Komotini) city is a cultural magazine. Keeping the policy in the background; minority issues, the major problem of minority education, encyclopedic information, farmer, health, religion and education corners, mother and child health, poetry and literature, important events and days, entertainment, comics, riddle-crossword, fortune, kid's education and many similar topics have filled the pages. The magazine is also very important in terms of being a source showing that Western Thrace Muslim Turkish Minority does not forget their religious and national identities. All of the 117 issues published between September 1986 and May 1996, when the journal was started to publish, were analyzed. In the introduction part of the study,“Geographical Location of Western Thrace”,“Lausanne Treaty and Western Thrace Muslim Turkish Minority”and“Freedom of Press in Western Thrace”will be analyzed. The thesis consists of four main chapters. In the“First Chapter”, the format, content and visual characteristics of the journal are examined. The“Second Chapter”includes the examination of the poets and writers considering the subject of the thesis and the summaries of literary genres that emphasize Turkish identity. In the“Third Chapter”all articles that play a role in the formation of the Turkish identity in the journal; an index of the writings was made according to the author's name, type and order of publication. In the“Fourth Chapter”, it is aimed to add color to the study with various visuals by giving examples for all articles which are examined. Thesis ended with the conclusion, bibliography, index and appendices. Western Thrace Turks, despite the Greek government's oppression and discriminatory policy by disregarding the Lausanne Treaty, managed to express their ideas in every field of literature with the help of periodicals defending also their Turkish identities. This study was conducted to see how the Western Thrace Turks defended their identities in various literary genres published in“Yuvamız”magazine which was published in Western Thrace between 1986-1996.