The role of clothing in the formation of veiled Muslim women's identities and veiled Muslim women's identities in today's Turkish society
Örtülü Müslüman kadın kimliği oluşumunda giysinin yeri ve bu bağlamda günümüz Türkiye'sinde örtülü Müslüman kadın kimlikleri
  1. Tez No: 752106
  2. Yazar: ŞÜHEDA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı; örtülü Müslüman kadın kimliğinin 'giysi' temelinde moda ve tüketim ile nasıl şekillendiği ve bu bağlamda günümüz Türkiye'sinde 'örtü' ve 'giysi' ile ayrışmış örtülü Müslüman kadın kimliği çeşitlerini tanımlamaktır. Çalışmada kimlik kavramı temelinde, giysi ile oluşturulan bireysel ve toplumsal kimlik, giysinin tüketim unsuru olması sebebiyle tüketim kavramı ve tüketimin ekonomik, sosyal ve kültürel bir toplumsal kimlik oluşumuna etkisi, tüketim kavramındaki en akışkan yapı olan moda kavramı, aynılık ve farklılık eğilimleriyle oluşan moda aracılığıyla şekillenen kimlikleri, sembol haline gelen örtülü Müslüman kadın kimliği tanımı, melezleşen İslami sektörler ve bu kavramsal yapılar bağlamında örtüyle çeşitlenen günümüz Türkiye'sindeki on örtülü Müslüman kadın kimliği incelenmiştir. Tanımlanan örtülü Müslüman kadın kimlikleri ilk kez bu kapsamda literatürde yer almaktadır. Örtülü Müslüman kadın kimliklerini derinlemesine incelemek amacıyla sanal etnografi yöntemi (Virtual ethnography method) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sektörlerin İslamileştirilmesi, tesettür giyim sektörü, İslamcı kadın kimliği ile ilgili tanımlanan 'melezleşme' kavramına ek olarak, bu tezde melezleşme günümüzde yer alan örtülü kadın kimlikleri ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to define how the veiled Muslim women's identity is shaped by fashion and consumption based on 'clothing' and in this context, to define the types of veiled Muslim women's identity distinguished by 'veil' and 'clothing' in today's Turkey. In the study, based on the concept of identity, the individual and social identity created with clothing, clothing as an element of consumption and its effects on consumption and identity formation and its effects on an economic, social, and cultural social identity, the concept of fashion which is the most fluid structure in the concept of consumption, identities shaped by fashion formed by the sameness and difference tendencies, the definition of the veiled Muslim woman, and in the context of these conceptual structures, ten covered Muslim women's identities in today's Turkey, which are distinguished by their veiling styles, are examined. The veiled Muslim women's identities defined in the study are included in the literature for the first time in this context. The virtual ethnography method was used to examine the veiled Muslim women's identities in depth. As a result of the research, in addition to the concept of 'hybridization' defined regarding the Islamization of the sectors, the tesettur clothing sector, and the Islamist women's identity, in this thesis, hybridization is explained with the veiled women's identities that exist today.