Afyonkarahisar keçe sanatında güncel yaklaşımlar ve Gülenay Yalçınkaya örneği
Current approaches in felt art in Afyonkarahisar and Gülenay Yalçınkaya
  1. Tez No: 770077
  2. Yazar: MERVE ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
El sanatları içinde önemli ve köklü bir geçmişe sahip Keçe Sanatı kültürel değerlerimizden ve geleneksel sanatlarımızdan biridir. Kullanım alanının genişliği nedeniyle keçe, günlük yaşamın bir parçası olarak varlığını bugünde sürdürmektedir. Ancak Keçecilik, günümüzde sayıları azalan keçe zanaatkârları ve keçe sanatıyla ilgilenen tasarımcıların ürettikleri ürünlerle devam etmektedir. Bu nedenle keçe sanatını tekrar hatırlatmak ve yaymak amacıyla 'Afyonkarahisar keçe sanatında güncel yaklaşımlar' konusu araştırılmıştır. Araştırmada, Afyonkarahisar il merkezinde yapılan geleneksel keçe ve kumaş takıların malzeme, teknik, renk, motif, kompozisyon özellikleri incelenmiş ve güncel gelişmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The felt art which has an important and long history among the handcrafts, is one of our culturel values and traditional arts. Because of its wide range of use, the felt continues its existence as an integral part of the daily life. However the felt art continues with decreasing number of products produced by artisanas and designers in the art of seal. The subject of contemporary approaches in the art of Afyonkarahisar felt was investigated.. In the study, material, technique, colour, motif, composition characteristics of the traditional felt and fabric jewellery which were produced in Afyonkarahisar city center were analyzed and current developments are tried to be determined.