Instagram kullanan ev hanımları ve çalışan kadınların tüketim alışkanlıklarının incelenmesi: Afyonkarahisar örneği
Investigation of consumption habits of housewives and working women using Instagram: The case of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 770076
  2. Yazar: TANSU AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYHAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın temel amacı, internetin yaygınlaşmaya başlaması ve sosyal medya mecralarının da gittikçe topluma hakim olmasıdır.Sosyal medyanın gittikçe yaygınlaşması yaşamsal ilişkileri etkileyen ve şekillendiren bir süreç haline gelmiştir.Bilginin hızlı bir şekilde yayılması sonucunda insanların bilgiye kolaylıkla ulaşabilmesi kişiye katkı sağladığı ifade edilebilir. Bilginin yayılmasıyla beraber üreten kesimin yanında tüketen kesimde yer almaktadır. Üretim ve tüketimde kullanılan sosyal medya mecralarından en popüler ve tercih edilen Instagram üzerinden yapılmaktadır. Çalışmada Instagram kullanan ev hanımı ve çalışan kadınların tüketim alışkanlıkları olarak kozmetik, giyim, aksesuar gibi birçok üründen hangilerini daha çok tercih ettikleri ve sosyal medya mecralarından Instagram'da ne kadar vakit geçirdikleri üzerine araştırma gerçekleştirilip, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is the widespread use of the internet and the increasing dominance of social media channels in the society. The increasing prevalence of social media has become a process that affects and shapes vital relationships. With the spread of information, it takes place in the consuming sector as well as the producing sector. It is made through Instagram, the most popular and preferred social media channels used in production and consumption. In the study, research was conducted and discussed on which of the many products such as cosmetics, clothing, accessories, etc., as the consumption habits of housewives and working women who use Instagram, and how much time they spend on Instagram, one of the social media channels.