Afyonkarahisar'da bulunan kervansarayların genel mimarî ve tezyinî özellikleri üzerine bir inceleme
A review on the general architectural and artistic features of Afyonkarahisar caravansaries
- Tez No: 770080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kervansaraylar konaklamak amacıyla tarihte kervan yolları üzerinde inşa edilmiş yapılardır. Bu araştırmada genel amaç; Afyonkarahisar'da bulunan kervansarayların genel mimarî ve tezyinî özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Afyonkarahisar'daki kervansaraylar yerinde incelenerek resimleri çekilmiş, genel mimarî ve tezyinî özellikleri kayıt altına alınmıştır. Konuyla alakalı kurumlarla iletişime geçilerek kervansaraylarla ilgili bazı bilgiler edinilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde, kervansarayların bazılarının günümüze kadar ulaştığı, bazılarının ise ulaşmadığı görülmüştür. Bugüne ulaşan kervansaraylar, yapılış tarihleri bakımından farklı dönemlere tekabül etmektedir. Bu kervansaraylar, Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde yapılmıştır. Çalışmada, bugüne ulaşmayan kervansaraylara dair genel bilgiler verilmiş; bugüne ulaşan kervansarayların ise, yapı malzemeleri, mimarî özellikleri, tezyinî özellikleri, inşa edildikleri dönem ve belde üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Caravansaries are historic structures built on caravan routes in order to spend the night. The general purpose of this research is to determine the general architectural and ornamental characteristics of the caravansaries in Afyonkarahisar. In line with this purpose, the pictures of caravansaries in Afyonkarahisar were taken and the general caravansaries architectural and ornamental features were recorded by investigating on site. Some information about caravansaries was obtained by contacting with relevant institutions. As a result of the research, it has been seen that some of the caravansaries have reached the present day, while some have not. The construction dates of the caravansaries that have reached today belong to different periods. These caravansaries were built during the Anatolian Seljuk, Principalities and Ottoman periods. In the study, general information about the caravansaries that did not reach today has been provided and information of the caravansaries that have reached today were emphasized in terms of the building materials, architectural features, ornamental features, the period in which they were built and the town.