Varyans analizi (ANOVA) modelleri
Analysis of variance (ANOVA) models
- Tez No: 77013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADULLAH SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada önce varyans analizi ve regresyon arasındaki ilişki incelenecek, daha sonra tek yönlü varyans analizi incelenip iki veya daha fazla değişken olması durumunda çok yönlü varyans analizi modelleri ele alınacaktır. Bu tipteki modellere ait gözlem değerlerinin X katsayı matrisinin direkt (kronecker) çarpımlarla daha sade bir şekilde yazılabileceği gösterilecektir. Genelleştirilmiş inversler varyans analizi yapılmasında oldukça önemli olduğundan; direkt çarpımlar kullanılarak, genelleştirilmiş inversler hesaplanacak ve parametreler tahmin edilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is first to investigate the relation between analysis of variance (ANOVA) and regression. Then we investigate single factor, two factor and multi factor analysis of variance. We will show that coefficient matrix X can be put into a simpler form using direct product. Since generalized inverse is important in variance analysis we calculate generalized inverse of matrix X by using direct product then we obtain estimation of parameters.