Çukurova Bölgesi turunçgil bahçelerinde herbisit uygulama yöntemlerinin yabancı ot kontrolü açısından karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A Research on comparing weed control efficiencies of the different herbicide application methods in citrus orchard in Çukurova region
- Tez No: 77014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, turunçgil bahçelerinde yabancı ot mücadelesi için bir tarla pülverizatörü üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak, farklı püskürtme memeleri ile sağlanan yabancı ot kontrol düzeyleri saptanmıştır. Ayrıca, her yöntemde ağaç üzerindeki ilaç bulaşıklıklan belirlenmiştir. Araştırmada, çıkış öncesi ve çıkış sonrası olmak üzere iki çeşit herbisit kullanılmıştır. Uygulamalar; içi boş konik huzmeli (200 l/ha), yelpaze hüzmeli yarıklı (200 l/ha) ve döner diskli memelerle (55 l/ha) önerilen dozda, ayrıca döner diskli meme ile önerilen doz % 30 azaltılarak yapılmıştır. Araştırma sonunda, tüm memelerin yabancı ot kontrol etkinlikleri arasında fark bulunamamıştır. Döner diskli memede sürüklenme nedeni ile ağaca olan bulaşmalar diğer yöntemlerden daha az olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, en ekonomik ve çevre riski en düşük uygulama, döner diskli memenin % 30 azaltılmış dozla işletilmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, different types of spraying nozzles were used to control weeds in a citrus orchard by modifying on a standard type field sprayer. Moreover, residue levels on the trees were determined in each method. Two types of herbicides which are pre-emergence and post-emergence were used in the research. The applications were made at the recommended levels with hollow cone (200 1/ha), flat fan (200 1/ha) and spinning disc (55 1/ha) type nozzle and also, with reducing 30 % of recommended level of the spinning disc type nozzle. Weed control efficiencies difference of nozzle was not found different between each other at the end of the research. Also, the residue on tree due to drift in spinning disc type nozzle was found less than the other methods. In conclusion, spinning disc type nozzle application with a reducing of a % 30 dosage was found the most economical one and causes less environmental pollution.