Tarım ekonomisi alanında verilerin değerlendirilmesi amacıyla bilgisayar programı geliştirilmesi ve uygulanması üzerinde bir araştırma
A Research on software development and application for data evaluatiıon in agricultural economics
- Tez No: 77012
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarım Ekonomisi Biliminin hızla gelişen bilgisayar teknolojisinin sağladığı olanaklardan daha etkin bir şekilde faydalanabilmesi için, bu amaca uygun bilgisayar programlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, tarım işletmelerinin ekonomik analizi amacıyla anketler yoluyla toplanan temel verilerin analizini otomatik olarak yapabilen ve ayrıca genel amaçlı anket programlarının temel özelliklerine sahip bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program Aşağı Seyhan Ovası tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve girdi-çıktı ilişkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bir araştırmanın veri analizi aşamasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of agricultural economics related software has a vital role in maximising the benefits obtained from the promising computer technologies. In this study a computer program was developed in order to make farm related economic analyses automatically by using data collected through questionnaires. The program also has the capabilities of general purpose surveying software. The computer program developed in this study was used in data analysis stage of a research conducted to determine input-output relations and to make economic analysis of farms located in Lower Seyhan Plain.