Hastane çalışanlarının hasta güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir uygulama: Eskişehir ili örneği
An application to determine the knowledge levels of hospital employees on patient safety: The case of Eskişehir
- Tez No: 770130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geçmişten günümüze bütün dünyada sağlık bakım sistemleri, yardım almak amacı ile kendilerine başvuran hastalara ara sıra istemeden de olsa zarar vermektedir. Kalite standartları ve güvenlik programları olan ve uygulama yapan sağlık bakım hizmeti veren kurumlarda, güvenlik kültürünün geliştiği ve hastalara verilen zararın her geçen gün azaldığı görülmektedir. Sağlık kurumlarında hasta güvenliğini artırmak için öncelikle hasta güvenliği kültürünün oluşturulması gerekmektedir. Hasta güvenliğini sürdürmeyi destekleyen çalışan algıları, önemli bir ölçüm çalışması olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın Anakütlesi Sağlık çalışanlarıdır. Bu çalışmada, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanları (350 personel) araştırmanın evrenini oluşturmaktadır örneklemi ise sağlık profesyoneli olarak çalışanlar arasında araştırma için oluşturulmuş kriterleri karşılayan ve araştırmaya katılmak için gönüllü olan 183 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın amacı, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi bünyesinde çalışmakta olan sağlık profesyonellerinin hasta güvenliği kültürü algısının çalıştıkları birimlere göre ve raporlama yapıp yapmadıklarına göre farklılaşıp farklılaşmadığının, ayrıca sosyo- demografik açıdan özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak "Sağlık Araştırma ve Kalite Ajansı (Agency for Healthcare Research and Quality-AHRQ) AHRQ tarafından hastanelerde hasta güvenliği kültürünü belirlemek amacıyla geliştirilmiş olan Hasta Güvenliğ Kültürü Hastane ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, health care systems around the world occasionally unintentionally harm patients who come to them for help. In health institutions that have quality standards and safety programs and implement them, it is seen that the safety culture has improved and the harm done to patients has decreased. In order to increase patient safety in health institutions, first of all, a patient safety culture should be established. Staff perceptions that support maintaining patient safety emerge as an important criteria. The population of the research is health workers. In this study, Eskişehir Yunus Emre Hospital health workers (350 personnel) constitute the population of the research. The sample consisted of 183 people working as health professionals. The aim of the study is to evaluate whether the perception of patient safety culture of health professionals working at Eskişehir Yunus Emre Hospital differs according to the units they work in and whether they make a report or not, and whether it differs according to their socio-demographic characteristics. The Patient Safety Culture Hospital questionnaire, which was developed by the Agency for Healthcare Research and Quality-AHRQ to determine the patient safety culture in hospitals, was used as a data collection tool.