Ameliyathane ve yoğun bakım çalışanlarının iş sağlığı, iş güvenliği ve iş kazaları konusunda algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of perceptions of operating room and intensive care employees on occupational health, safety and occupational accidents
- Tez No: 698433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN GÜL ARTUNER ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı hastanenin Ameliyathane ve Yoğun Bakımda çalışanların çalışan güvenliği konusunda bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını değerlendirmektir. Bu çalışmada iş hayatının her anında ve her yerde dikkat edilmesi gereken çalışan güvenliği olgusu sağlık kurumlarında Ameliyathane ve Yoğun Bakım çalışanlarında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı-Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ameliyathane ve Yoğun Bakımlarda çalışanlarının doldurduğu 200 anket değerlendirmeye alınarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler IBM SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların oransal olarak çoğunluğu çalışma saatlerinden ve görev dağılımı konularından, güvenlik önlemlerinden, çalışan güvenlik eğitimlerinden memnun, hemşire ve doktor sayılarından memnun olmadıkları görülmektedir. Araştırmaya katılan çalışanların çoğunluğu kurumunda iş kazası veya mesleki bir hastalık geçirdiğini beyan etmiştir. Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Yönetmelik'i okuyan çalışan oranı oldukça düşük olduğundan görülen iş kazaları ve meslek hastalıklarının nedeninin bilgi düzeylerinin az olduğunu düşünülmüştür. Uygulan analiz ve testler sonucunda araştırmaya katılan çalışanlardan çalışan güvenliği konularındaki değerlendirmeleri yaş, cinsiyet, eğitim düzeyleri, meslekte ve kurumda çalışma süreleri, çalıştığı pozisyon ve çalıştığı birime göre farklılar gösterdiği ortaya konulmuştur. Mesleğe yeni başlayan bir yıldan az çalışan ve lise mezunu çalışanların farkındalıklarının ve kaygıların az olduğu, meslekte uzun süre çalışanların daha çok kaygılandıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the knowledge and awareness of the hospital's Operating Room and Intensive Care employees about employee safety. In this study, the phenomenon of employee safety, which should be considered at every moment and everywhere in business life, was examined and evaluated in operating room and intensive care employees in health institutions. Research, T.C. 200 questionnaires filled in by the employees of the Operating Room and Intensive Care units at the Ministry of Health-Marmara University Pendik Training and Research Hospital were evaluated. Collected data were analyzed using IBM SPSS 26 package program. Skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data obtained in the study showed normal distribution or not. It is observed that the proportionally majority of the employees participating in the study are satisfied with the working hours and task distribution issues, security measures, employee safety training, and are not satisfied with the number of nurses and doctors. The majority of the employees participating in the study declared that they had an occupational accident or occupational disease in their institution. Since the rate of employees who read the Regulation on Ensuring Patient and Employee Safety is quite low, it is thought that the knowledge level of the cause of occupational accidents and diseases is low. As a result of the analysis and tests applied, it was revealed that the employees participating in the study showed differences according to their age, gender, education levels, working hours in the profession and the institution, the position they work in and the unit they work in. It has been demonstrated that the awareness and concerns of those who work less than a year who have just started the profession and those who are high school graduates are less, and those who work for a long time in the profession are more worried.