Major yanıklı hastalarda kolloid tedavisi olarak albümin ve taze donmuş plazma verilen hastaların mortalite yönünden karşılaştırılması
Comparison of albumin and fresh frozen plasma as colloid therapy in patients with major burns
- Tez No: 770134
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR YASTI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Genel Cerrahi, Emergency Medicine, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Major yanık yaralanması, halen dünya üzerinde mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli travmalardan biridir. Uygun ve yerinde kullanılan sıvı ve kolloid tedavisi geniş yanıklı hastaların iyileşmesi sürecinde önemli yer tutmaktadır. Biz de çalışmamızda iki farklı kolloid tedavi seçeneğini karşılaştırarak mortaliteye etkilerini göstermeyi amaçladık. MATERYAL METHOD: 2006-2007 ve 2011-2012 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Servisi'nde yatarak tedavi görmüş, yanık yüzey alanı yüzde 30 ve fazlası olan erişkin hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, kolloid tedavisi olarak taze donmuş plazma veya albümin verilmesine göre iki grupta incelenmiştir. 209 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çoğu sıvı tedavi protokolünde ilk 24 saatte kolloid tedavisi yer almadığından ilk gün ölen 13 hasta çalışma grubundan çıkarılmıştır. Kalan 196 hasta taze donmuş plazma veya albümin tedavisi verilmesine göre iki gruba ayrılmıştır BULGULAR: Genel hasta grubunun yaş ortalaması 36,44, taze donmuş plazma verilen grubun yaş ortalaması 36,6, albümin verilen hasta grubunun yaş ortalaması 38,2'dir. Mortalite oranı, taze donmuş plazma verilen grupta 47 (%33,8) iken albümin verilen grupta ise 45 (%78,9) olarak bulunmuştur. SONUÇ: Bu çalışma sonucunda major yanıklı hastalarda kolloid tedavisi olarak albüminle kıyaslandığında taze donmuş plazma verilmesi mortaliteyi azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Burn injuries are one of the main causes of mortality and morbidity throughout the world and burn patients have higher chances if they are treated with efective fluid and colloid management. MATERIALS AND METHODS: This randomized clinical trial was conducted in Numune Education and Research Hospital Burn Center, Ankara, Turkey. Patients who had severe burn with involvement of more than 30% of total body surface area (TBSA) were studied. 209 patients entered the study. After excluding 13 patients with dead in first 24 hour, 196 patients remained in the study, including 139 patients in the fresh frozen plasma group and 57 patients in the albumin group. Meantime, both the fresh frozen plasma and albumin groups received the standard therapy of the Burn Center, based on a standard protocol. Then, the outcome of the patients was evaluated. RESULTS: The mean age of all patients (>15 years) was 36,44 years, and it was 35,6 years in the fresh frozen plasma group and 38,2 years in the albumin group. The mortality rate was 47 (33,8%) patients in the fresh frozen plasma group and 45 (78.9%) patients in albumin group (P = 0.007). CONCLUSION: According to this study, there was significant relationship between improvement of mortality and mode of colloid treatment.