Nar kabuğu ekstresinin antienflamatuar etkisinin incelenmesi
Evaluation of anti-inflammatory effect of pomegranate peel extract
  1. Tez No: 770140
  2. Yazar: EZGİ GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN UYANIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada nar kabuğu ekstresi kullanılarak, antienflamatuar etkisi RAW 264.7 hücre hattı üzerinde incelenmiştir. Nar kabuğunun sahip olduğu antioksidanlar ve flavanoidler sayesinde, nar kabuğu ekstresinin enflamasyonu engellemede önemli bir bitkisel tedavi yöntemi olacağı düşünülmüştür. Aynı zamanda enterik kapsül formülasyonu geliştirilerek, nar kabuğunun antienflamatuar etkisinin bağırsakta oluşabilecek enflamasyonları engellemede kullanması amaçlanmıştır. RAW 264.7 hücre hattında in vitro çalışmalar yapılarak, uygun olan konsantrasyon değeri bulunmuştur. Eudragit® L100 polimeri kullanılarak enterik kapsül formülasyonu geliştirilmiştir. Uygun konsantrasyonua göre kapsül boyutu belirlenmiş ve nar kabuğu ekstresi içeren enterik kapsülün in vitro karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Anti-inflammatory effect of Pomegranate(Punica Granatum) Peel Extract had been investigated on RAW 264.7 macrophage cell line in this project. The pomegranate peel is rich in antioxidants and flavonoids therefore it is thought that the pomegranate peel extract would be a considerable alternative treatment method to prevent inflammation. Simultaneously, it is aimed to use the anti-inflammatory effect of the pomegranate peel extract to prevent inflammation which may occur in the gastrointestinal tract by developing an enteric capsule formulation. The significant concentration of pomegranate peel extract had been found by performing in vitro studies on RAW 264.7 cell line. Thereafter an enteric capsule formulation had been investigated by using Eudragit® L100 polymer. According to the relevant concentration, the capsule size was determined and the characterization of the capsules that contain pomegranate peel extract had been performed in vitro.