Study of cost control methods in construction projects in Iraq
  1. Tez No: 770151
  2. Yazar: AHMED MAHMOOD ISSA AL-GHURAIBAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Projenin en önemli yönlerinden biri maliyet kontrolüdür. önemli bir konudur ve bu Irak'ta inşaat sektöründeki işçiler tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır. Nasıl uygulanacağını bilmek, devam eden proje giderlerini kontrol etmek için kullanılan yöntemleri anlamak için gerekli Bu araştırmada proje ömrü boyunca. Maliyet kontrol yöntemleri incelenir, Yüklenicinin projenin farklı aşamalarında uygulaması gereken yöntemin çalışılması, ve çeşitli maliyet kontrol yöntemlerini uygularken karşılaştığı sorunlar ve faktörler Proje maliyetinin, onu kontrol etmek için kullanılan yöntemlerden ve nedenlerinden sapmasına yol açan incelenir. Bu çalışma ile maliyet kontrol sürecinin iyi bir şekilde anlaşıldığı sonucuna varılmıştır. müteahhitler ve mühendisler tarafından, ancak farkındalığı geliştirmesi ve arttırması ve tanıtması gerekiyor proje hedeflerini birbirine bağlayarak kontrolü artıran teknikler ve tamamlanması için gereken süre içinde projenin kalitesini korumak.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects of the project is cost control. It is an important issue, and it is widely applied by workers in the construction industry in Iraq. To know how to apply it, it is necessary to understand the methods that are used to control project expenses, which continue throughout the life of the project in this research. The cost control methods are studied, the method that the contractor needs to implement in the different stages of the project is studied, and the problems he faces when applying the various methods of cost control and the factors that lead to the deviation of the project cost from the methods used to control it and their causes are studied. It was concluded through this study that there is a good understanding of the cost control process by contractors and engineers, but it needs to develop and increase awareness and introduce techniques that increase control by linking the project objectives with each other and maintaining the quality of the project within the time required to complete it.