Grafik tasarım ve mitoloji: Sanat eğitimindeki yeri
Graphic design and mythology: Its place in education
- Tez No: 770152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mitler, insanlığın bugüne geliş öyküsünü anlatan, toplumların şekillenmesine öncülük eden, kültürlerin temellerini oluşturan efsanelerdir. Tüm kültürler bünyesinde kendine ait dinleri, tarihleri, kahramanları ve buna benzer ortak söylenceleri barındırmaktadırlar. Kültürdeki mitlerin tamamı olarak tanımlanan mitoloji, kaynağını insanlığın varoluşsal arayışının temelini oluşturan benlik oluşturma ve arama sorunsalından almaktadır. Geçmişten günümüze içinden geçtiği tüm toplumların sosyoloji, psikoloji, filoloji gibi birçok bilim alanında etkili olan mitler, sanat ve tasarım alanında da önemli rol oynamaktadırlar. Bu bağlamda mitoloji, sanat ve grafik tasarım ve bunların eğitimindeki yeri bu çalışmanın mitoloji ile ilişki kurma sebebini oluşturmaktadır. Aynı ilke ve elemanları kullanan görsel sanatlar ile tasarımı benzer iki disiplin yapan, tasarımların son hallerini aldıklarında nasıl görüneceklerini belirleyen biçimsel özellikleridir. Görsel bir tasarım dalı olan grafik tasarım, bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek üzere tasarım ilke ve elemanlarını kullanarak, iki boyutlu veya üç boyutlu yüzeylerde tanıtan yaratıcı bir süreçtir. Çağın ihtiyaçlarına göre kapsamı değişebilen grafik tasarım ürünleri iki boyutlu yüzeylerde kurumsal kimlik çalışmaları, yayıncılık, afiş, reklamcılık ve iki boyutlu yüzeylerin kıvrılıp katlanması ile oluşan üç boyutlu ürün ambalajları gibi geniş bir içeriğe sahiptir. Bu çalışmada ilhamını Yunan Mitolojisinden alan dünya çapında tanınmış bir spor giyim firması olan Nike markasına ait ayakkabı ambalajları grafik tasarım eleman ve ilkeleri açısından mitoloji bağlamında ele alarak betimsel içerik analiz ile çözümlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda mitolojinin, sanat ve sanat eğitimindeki işlevi ve önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Myths are legends that tell the story of humanity's coming to the present, lead the way in the formation of societies, and form the foundations of cultures. All cultures have their own religions, histories, heroes and similar common myths. Mythology, which is defined as all of the myths in culture, takes its source from the problematic of self-formation and search, which forms the basis of humanity's existential search. Myths, which are effective in many fields of science such as sociology, psychology and philology, play an important role in the field of art and design. In this context, mythology, art and graphic design and their place in education constitute the reason for this study to establish a relationship with mythology. What makes visual arts and design two similar disciplines, using the same principles and elements, is their formal features that determine how designs will look when they are in their final form. Graphic design, which is a visual design branch, is a creative process that uses design principles and elements to convey a message and develop an image, and introduce it on two-dimensional or three-dimensional surfaces. Graphic design products, the scope of which can change according to the needs of the age, have a wide content such as corporate identity works on two-dimensional surfaces, publishing, posters, advertising and three-dimensional product packaging formed by folding and folding two-dimensional surfaces. In this study, shoe packages of Nike brand, a world-renowned sportswear company inspired by Greek Mythology, were analyzed in terms of graphic design elements and principles in the context of mythology and analyzed with descriptive content analysis. In line with these results, it revealed the function and importance of mythology in art and art education.