Automation of the cost control process in construction project building information modeling (BİM)
Maliyet kontrol sürecinin otomasyonu inşaat projesi bina içi bilgi modelleme (BİM)
- Tez No: 796218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, BIM teknolojisinin tahmin etmedeki kritik rolünü araştırmak için yapılmıştır. manuel bütçe değerlendirme yönteminden daha yüksek doğrulukla inşaat proje maliyeti. A Al-Anbar, AlRamadi, Irak'ta bir ticari kompleksi sunan inşaat projesi vaka çalışması seçilmiştir. REVIT'in doğruluğunu karşılaştırmak için karşılaştırmalı bir analiz yapılır. yazılımı (BIM teknolojisi) manuel hesaplama yöntemiyle. Başlıca araştırma bulguları BIM teknolojisinin REVIT yazılımı aracılığıyla kullanılmasının daha etkili bir yaklaşım sağladığını ortaya çıkardı ve çelik, beton ve diğer mimari bileşenlerin manuel hesaplamalarından daha pratiktir.Ek olarak, bulgular, BIM teknolojisi kullanılarak yapılan maliyet tahmininin doğruluğunu teyit etti.REVIT yazılımı ile manuel hesaplamalardan daha iyidir. Nedeni, insanın ortadan kaldırılmasıdır.Hesaplama sürecindeki hatalar. Böylece REVIT'ten doğru sonuçlar alınabilir.yazılım. Ayrıca araştırma çıktıları, BIM teknolojisinin kullanılmasının çok zaman kazandırabileceğini, el kitabına kıyasla inşaat projesinin maliyetini hesaplamak için gereken çaba ve maliyet inşaat projesinin maliyet tahmini
Özet (Çeviri)
This research is carried out to investigate the critical role of BIM technology in estimating the construction project cost with higher accuracy than the manual method of budget evaluation. A construction project case study is selected, presenting a commercial complex in Al-Anbar, AlRamadi, Iraq. A comparative analysis is conducted to compare the accuracy of the REVIT software (BIM technology) with the manual calculation method. The major research findings revealed that using BIM technology via the REVIT software provided a more effective approach and practicality than manual calculations of steel, concrete, and other architectural components. In addition, the findings confirmed that the accuracy of cost estimation using BIM technology via REVIT software is better than manual calculations. The reason is the elimination of human errors during the calculations process. Thus, accurate results can be obtained from REVIT software. Also, the research outputs indicated that using BIM technology can save much time, effort, and cost needed to calculate the cost of the construction project compared to the manual cost estimation of the construction project