Cahit Kaya'nın eserlerinde değerler eğitimi
Values education in Cahit Kaya's works
  1. Tez No: 770158
  2. Yazar: SERPİL İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tezde Cahit Kaya'nın seçilmiş 12 eserinin değerler eğitimi açısından incelenmesi yapılmıştır. Cahit Kaya ile ilgili bugüne kadar akademik bir araştırmanın yapılmayışı sebebiyle çalışmanın alana katkı sunacağına inanılmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Kitaplar değerler eğitimi açısından tek tek analiz edilmiştir. Kitapta o değere ilişkin ifadeler ilgili başlığın altında değerlendirilmiştir. Eserler metin türleri dikkate alınarak öykü ve roman olarak karşılaştırma yoluyla incelenmiştir. İncelemeye alınan eserlerde en fazla görülen değerin sevgi olduğu tespit edilmiştir. Sevgi dışında akıl yürütme ve sağlıklı olmaya önem vermenin de sıkça işlendiği görülmüştür. Metin türleri bakımından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Genel olarak Cahit Kaya'nın eserlerinin değerler eğitimi açısından alana katkı sağlayacak düzeyde olduğu sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, Cahit Kaya's 12 selected works were examined in terms of values education. It is believed that the study will contribute to the field since no academic research has been conducted on Cahit Kaya so far. In this study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. The boks were analyzed one by one in terms of education of values. Expressions related to that value are evaluated under the relevant title in the book. The Works were examined by comparison as stories and novels, taking into account the text types. It has been determined that the most common value in the analyzed works is love. It has been seen that reasoning out of love and giving importance to being healthy are also frequently covered. Apart from love, reasoning and giving importance to being healthy have also been observed frequently. It was observed that there was no significant difference in terms of text types. In general, it can be concluded that Cahit Kaya's works are at a level wich will contribute to the field in term of values education.