İç mimari öğelerin dönüştürülüp yeniden kullanıma sokulmasının satıcı-kullanıcı deneyimleri bağlamında incelenmesi
Examining the transformation and reuse of interior architectural elements in the context of the seller-user experience
  1. Tez No: 770157
  2. Yazar: HATİCE ELİF YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SALBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı, ikinci el mobilya pazarlarını ve satıcı kullanıcı ilişkisini incelemektir. Türkiye'deki ikinci el mobilya kullanımının durumu konulu bu çalışmada tarama-değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. İkinci el giysi pazarları konusundaki çalışmalar incelenmiştir. İstanbul'daki ikinci el mağazalarında, bitpazarlarında, hayır derneklerinde, mobilya firmasında yapılan gözlemler ve görüşmeler, internet sitelerinde yapılan taramalar yoluyla elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Birçok kişinin ikinci el alışverişine yalnızca ihtiyaç olduğunda başvurmasına karşın ekonomi ve çevreye büyük oranda fayda sağlayan bir sektördür. İkinci el mobilyalar, ihtiyaçları uygun fiyatlı karşılamanın yanı sıra eski dönemlere dair moda olmuş veya nadir bulunan eşyaları da içerir. İkinci el mobilya ticareti, temizleme, onarım, yeniden tasarım ve ambalajlama gibi alanlarda da yeni bir istihdam sahası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the second-hand furniture markets and the seller-user relationship. In this study on the situation of second-hand furniture use in Turkey, the scanning-evaluation method was used. Studies on second-hand clothing markets were examined. The data obtained through observations and interviews made in second-hand stores, flea markets, charitable associations, furniture companies in Istanbul, and the scans made on the internet sites were evaluated. Although many people only resort to second-hand shopping when needed, it is a sector that greatly benefits the economy and the environment. Second-hand furniture includes items that are old fashioned or rare, as well as affordable. The second-hand furniture trade also creates a new employment area in areas such as cleaning, repair, redesign and packaging.