The position of macroeconomic imbalances procedure in economic intelligence system
Makroekonomik dengesizlikler prosedürünün ekonomik istihbarat sistemindeki yeri
  1. Tez No: 770199
  2. Yazar: ALPAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, 2009 yılında AB'de yaşanan finansal kriz sonrasında yürürlüğe giren prosedürlerden biri olan Makroekonomik Dengesizlikler Prosedürünün (MIP) ekonomik istihbarat sisteminde hangi pozisyonda olabileceğini araştırmaktadır. Bu araştırma için doküman analizi metodu kullanılmıştır. Ekonomi ve istatistik literatüründe adı geçse de istihbarat literatüründe MIP ile ilgili kaynak sıkıntısı mevcuttur. Bu amaç bağlamında ekonomik istihbarat literatüründe eksik veyahut net olarak anlamlandırılamamış olan 'ekonomik sistem' ve 'ekonomik istihbarat sistemi' kavramları konseptleştirilmiştir. MIP hukuki ve pratik boyutu ile araştırıldıktan sonra inşa edilen“ekonomik sistem”ve“ekonomik istihbarat sistemi”üzerindeki pozisyonu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda MIP'ın ekonomik istihbarat sistemi üzerindeki iki önemli pozisyonu keşfedilmiştir. İlki, MIP'ın kendi başına bir ekonomik istihbarat süreci olduğu, ikincisi ise MIP'ın farklı ekonomik istihbarat süreçleri için bir kaynak oluşturduğudur. Ayrıca bu çalışma sonucunda, ekonomik istihbaratın, MIP göz önünde bulundurularak ekonomi ve istatistik biliminden ayrılmaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the position of Macroeconomic Imbalances Procedure (MIP), one of the procedures that came into force after EU economic crisis in 2009, in the economic intelligence system. The main method that is used for this research is document analysis. There is a serious shortage of sources on MIP in the intelligence literature, although it is mentioned on economics and statistics literature. For this purpose, the concepts of 'economic system' and 'economic intelligence system', which are incomplete or not clearly understood in the economic intelligence literature, have been conceptualized. After researching the legal and practical dimensions of MIP, its position on the“economic system”and“economic intelligence system”was determined. As a result of this study, two significant positions of MIP on the economic intelligence system are discovered. The first is that MIP is an economic intelligence process in itself, and the second is that MIP is a resource for different economic intelligence processes. In addition, as a result of this study, it was concluded that economic intelligence should not be separated from economics and statistics, considering the MIP example.