Küreselleşme ve küresel ekonomi içerisinde Türkiye'nin konumu
Globalization and the position of Turkey in global economy
  1. Tez No: 190932
  2. Yazar: CAFER ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE CÜNEYT OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
21. yüzyı tüm dünya ülkeleri, sı r ötesi bir rekabet ortamı içinde hılda nı zlaküreselleşmektedir. Küreselleş adeta tüm dünyayıtek bir pazar haline getirmektedir.meBugün dünya ekonomisinin olağ ş bir değ im süreci içinde olduğ kabul edilen birıandı iş ugerçektir. Bu geri dönülmez süreç, tüm geleneksel dengeleri alt üst ederken yepyeni temellermaya baş şr.ve yapı oluşlar lamıtıKüreselleşme, kaçılamaz bir gerçek olarak hayatı za girmiş Bundan 30 yını mı tir. löncesinde dünyanıbir bölgesinde yaşn anan kriz ya da herhangi bir ekonomik olumsuzluk biziçok da ilgilendirmezken, bugün bir bölgede meydana gelen en küçük olay, kı süredesadünyaya yayılabilmekte, yabancısermayenin ülkeleri terk etmesine ve ülkelerde derin krizortamları n doğ na neden olmaktadını ması r.Küreselleş sonucunda; dünya küçülmüş ulus devletlerin egemenlikleri tehdit altıme , nainde, yerel ve ulusal kültürler zayı şvegirmiş tekdüze bir tüketim kültürü egemenliğ, flamızenginler daha zengin yoksullar daha yoksul bir hale gelmiş Bu süreçte bir kımtir. sımişülke, kendilerine ekonomik fayda sağ şmilli gelirleri ve kiş baş düşıazgeliş lamı, i na enşgelirleri artmı r. Ancak bunu yaparken bazı ulları yerine getirmiştı koş da lerdir. Bu süreç veTürkiye'nin geldiğyer asıkonumuzu oluşi l turmaktadı Türkiye bu döneme kadar elde ettiğr. iverilerle, küreselleş sürecinde ekonomik gelişme imini diğ birkaç gelişer mekte olan ülke kadarşsağlayamamı r. Çünkü diğ ülkelerin uyguladı politikaları olarak uygulama imkanıtı er kları tamolmayan Türkiye, son 30 yınıyüksek enflasyon ortamıiçinde sı rlıbir büyüme ilelı nıgeçirmiştir.Türkiye; yaşanan bu gelişmeler sonucunda mali disiplinsizlik, makroekonomikıdengesizlik, yüksek enflasyon, devalüasyonlar, reel gelirin gerilemesi, adaletsiz gelir dağ mılışkır döngüsünü kısı ramamı ve uygulanan IMF politikaları fakirleşile meye devam etmişveşküreselleş liginde sı fta kalmı r.me nı tıANAHTAR KELİMELER: Küreselleş Çok Uluslu Şme, irket, Ulus Devlet, Uluslar arasıYatım, Kriz.rı
Özet (Çeviri)
All countries in the world are globalizing with a borderless challange in the 21st century.Globalization?s changes the whole world to a single market. Today, it is an accepted truth thatglobal economy is in an extraordinary changing period. This inevitable period turns upsidedown all-traditional balances while creating some new basis and structures.Nowadays, globalization is an inevitable truth in our lives. 30 years before, a crisissomewhere in the world was not that much important for us, today whatever a small crisis isspreading all over the world, causing international investments leave the countries and as aconsequence deep economical crises may occur in those countries.Because of the globalization, world is being smaller, and the sovereignty of national statesare being in danger, under the control of a monotonous consumption culture regional andnational cultures are becoming weak where rich is becoming more rich, poor is becomingmore poor. This period, some of the under developed countries got economical benefits,moreover, their national and per capita income has been increased. Nevertheless, while doingthese developments, they obeyed and applied some provisions. In this thesis, especiallyTurkey?s position is our main subject. Till this period, Turkey made some improvements, butour country has not developed enough compared to some other developing countries despiteall these improvements. The reason behind this fact is that the politics of these mentionedcountries could not be applied directly on the economy of Turkey completely. As a result, oureconomy has improved very little because of the effect of high inflation for 30 years.As a consequence of this progress, Türkiye could not break the vicious circle of financialunder dicipliness, macroeconomic imbalance, high inflation, devaluations, decrease in realincome, inequitable income distribution, becoming poorer while following IMF policies andfailed the globalization league.KEY WORDS: Globalization, Multinational Enterprises, National State, InternationalInvestment, Crisis.