Resimde konu olarak iç mekan
  1. Tez No: 7701
  2. Yazar: ŞENİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET iç mekân konusu, plastik bir biçim oluşturma sürecinde, düşünsel yoğunluğun toplandığı alan olarak ele alınmıştır. Atelye mekânı gözlem alanı olarak seçilip, yapılan çalışmalarda bu mekândan yola çıkılmıştır. ilgi, nesneler üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Nesneler, mekânın bütünüyle birlikte algılanıp, kurgunun temel elemanları olarak ele alınmışlardır. Oluşturulan kompozisyonlarda, çok sayıda elemana belli bir düzen içinde biraraya getirirken, hareketi tüm yüzeye yaymak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda belli bir yönteme varma çabası güdülmüştür. Gerçekteki çevre ilişkilerinden koparılan nesneleri, tuval yüzeyinde düzenleyerek, değişik bir atmosfer içinde sunmak amaçlanmıştır. Çalışmalarda derinlik izlenimi olabildiğince yüzeyde verilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte tuvalin değişik noktalarında farklı derinlik izlenimleri uyandırmak çabası güdülmüştür. Konu doğrultusunda yapılan çalışmalar içinden seçilen 11 adet değişik ölçülerde yağlıboya resim tez kapsamına alınmıştır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of interior setting has been dealt with as an of concentration in the process of building a language of plastic style. The workshop has been the observation area of the work. Concentration has been focused on objects. Objects have been concidered as the main elements of the composition in the setting which has been taken as a whole. While many elements have been assembled in a certain order, tie movement has been meant to be spread to the whole surface. In the compositions, it is aimed to develop an original method. Objects, taken away from their actual position in the environment, have been rearranged on the canvas and have been presentend in a different atmosphere. Feeling of depth has been intended to be given on the surface, but at the same time, different impressions of depth have been meant to be created at different points of the canvas. Eleven oil painting of different size have been selected in order to be used in the thesis. IV