2000 sonrası Türk sinemasında toplumsal bellek: Yükselen nostalji imgesi
Social memory in Turkish cinema after 2000: Rising image of nostalgia
  1. Tez No: 770218
  2. Yazar: FATİH DİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sinema, çağımızın en etkili kitle iletişim araçlarından birisidir. Sinemanın toplumu etkileyip etkilemediği konusu önemli bir araştırma konusudur. Toplum mu sinemayı etkiler, sinema mı toplumu şekillendirir? Bu gibi soruların sayısı çoğaltılabilir. Literatür incelendiğinde toplumsal belleği oluşturan en önemli unsurların başında sinemanın geldiğini görmek mümkündür. Bu çalışma ile 2000 sonrası“Yeni Türk Sineması”nın toplumsal bellek oluşturma yetisine bakılırken aynı zamanda bir nostaljik eğilimin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma için 6 film amaçlı örnekleme yöntemleri içerisinde yer alan tipik durum örneklemesi seçilmiştir. Seçilen filmler sosyolojik film çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Filmler değerlendirilirken taşra, aile, aidiyet, mahalle ve ev gibi olgular üzerinden incelenmiştir. Analiz edilen filmlerin nostalji sineması örneklerine uyduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most effective mass media of our age. The issue of whether cinema affects society or not is an important research topic. Does society affect cinema or does cinema shape society? The number of such questions could be multiplied. When the literature is examined, it is possible to see that cinema is one of the most important elements that make up the social memory. With this study, while being looked at the ability of“New Turkish Cinema”to create social memory, it was also investigated whether there was a nostalgic tendency after 2000. Typical case sampling, which is among the 6 film-purpose sampling methods, was chosen for the study. Selected films were analyzed by sociological film analysis method. While evaluating the films, they were examined through facts such as country, family, belonging, neighborhood and home. It was concluded that the analyzed films fit the examples of nostalgia cinema.