Teftâzânî'de hüsün ve kubuh
Husn and qubh in Taftâzânî
- Tez No: 770219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hüsün-kubuh, insanoğlunun zihnini meşgul eden, ontolojik, epistemolojik ve teklif bakımından pek çok sorunu barındıran bir meseledir. Eş'arî bir âlim olan Teftâzânî de eserlerinde hüsün-kubuh problemine yer vermiş ve dayandığı görüşün doğrulunu ortaya koymak için çeşitli deliller dile getirmiştir. Bu çalışmanın öncelikli amacı, Teftâzânî'nin hüsün-kubuh görüşlerini tespit etmektir. Bir giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde tezin konusu, önemi, tezde kullanılan yöntem ve kaynaklar belirtilmiştir. Birinci bölümde hüsün-kubhun kavramsal çerçevesi izah edilmiş ve bunu müteakip bazı felsefî sistemlerde hüsün-kubuh tartışmalarına değinilmiştir. Daha sonra ise İslâm düşüncesinde mezkûr kavramların yaygın kullanılan anlamları ifade edilmiş ve mesele ile ilgili problemler dile getirilmiştir. Bunlara dair Mu'tezilî, Eş'arî ve Mâtürîdî paradigmanın izahlarına yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde Teftâzânî'nin hüsün-kubuh ile ilgili temel meseleler değerlendirilmiş, üçüncü bölümde ise hüsün-kubha dair görüşleri incelenmiştir. Hüsün-kubuh bakımından asıl olarak Teftâzânî'nin mensubu olduğu mezhebin görüşlerini devam ettirip ettirmediği ya da bu mezhebe ne kadar bağlı kaldığı ve Mu'tezile'nin argümanlarını neye dayanarak reddettiğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Husn and qubh is an issue that contains many problematics the ontological, epistemological and propositional and occupies the minds of human beings. As a matter of fact, Tâftâzânî, an Ash'ari scholar, included the problem of husn-qubh in his work and expressed different evidences to reveal the correctness of his view. In this study, ıt is aimed to clarify Tâftâzânî's husn-qubh views. The paper consists of an introduction, three main sections and a conclusion. In the introduction part of study, the subject of the thesis, ıts importance, purpose, the method used in the thesis and the plan and sources of the thesis are stated. In the chapter, the conceptual framework of the concept husn-qubh is explanied and then the pre-Islamic husn-qubh discussions are mentioned. Then, the commonly used meanings of the aforementioned concepts in Islamıc thought and the problems related to issue were expressed. The explanations of the Mu'tazila, Ash'ari and Maturidi paradigm regarding these problems have been expressed. In the second part of the research Teftâzânî's views on the sıfah (verb) are stated. In the third chapter, Taftâzânî's view on husn-qubha are examined. With this, ıt was aimed to determine whether the sect ho belonged to continued his views or how much he adhered to these views and on what basis he rejeted the arguments of Mu'tazila.