Türkiye'de kamu görevlileri sendikacılığının gelişimi ve sendikal bağlılık açısından PTT örneği
The development of public servant' unionism in Turkey and the PTT example in terms of union commitment
- Tez No: 770222
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIM YORĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kamu görevlileri sendikacılığının ortaya çıkışı ve gelişimine ilişkin tartışmaları ortaya koyarak, üyelerin sendikal bağlılıkları ile sendikal tercihleri arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için bir kamu kurumu olan Posta ve Telgraf Teşkilatı'nda çalışan sendika üyelerinin sendikal bağlılıkları demografik faktörler, bağlılığın üye olunan sendikalara göre farklılaşıp farklılaşmadığı, üyeler açısından araçsal sendikal bağlılığın hangi düzeyde olduğu yanında özellikle siyasi eğilimin sendikal bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi tercih edilmiş, anket formunda demografik verilerin dışında Sendikal Bağlılık Ölçeği ve Siyasi Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi gerçekleştirilirken frekans, ortalama, yüzde gibi tanımlayıcı istatistiksel metotların yanında t-testi, one way Anova Testi (Tukey, Games-Howell) ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak, sendika üyesi kamu görevlilerinin sendikal bağlılıklarının bazı değişkenler açısından üye olunan sendikaya göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Sendika yöneticilerinin üyelerin tercihlerini etkilediği, özellikle siyasi eğilim ile sendikal bağlılık arasında negatif yönlü ve güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship between the union commitment of the members and their preferences by revealing the debates on the emergence and development of public servant unionism in Turkey. In order to achieve this aim, the union commitment of union members working in the Post and Telegraph Corporation, a public institution, demographic factors, whether the commitment differs according to the unions to which they are members, the level of instrumental union commitment in relation to members, as well as the effect of political tendency on union commitment were examined. The survey method was preferred as the data collection method, and the Union Commitment Scale and the Political Tendency Scale were used in the survey form, apart from the demographic data. While analyzing the data, descriptive statistical methods such as frequency, mean, percentage, as well as t-test, one-way Anova Test (Tukey, Games-Howell) and structural equation model were used. As a result, it has been observed that the union commitment of union member public officials differs according to the union they are a member of in terms of some variables. It has been determined that union managers affect the preferences of the members, and that there is a negative and strong relationship between political tendency and union commitment.