Çimentolu ve polyester reçineli kompozit betonların mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the mechanical properties of cement and polyester resin composite concrete
- Tez No: 770232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez kapsamında, çimentolu betonların zayıf eğilme dayanımı gibi negatif özelliklerini iyileştirmek hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, basınç ve eğilme gibi mekanik özellikleri daha iyi olan, polyester reçine kullanılarak polimer beton ve polyester kaplı çimentolu beton numuneler üretilmiştir. Polimer beton ve çimentolu beton üretilirken dört farklı agrega karışım yüzdesinde ve yedi farklı agrega granülometrisi kullanılarak 4x4x16 cm ebatlarında numuneler üretilmiştir. Çimentolu betonların mekanik özelliklerini iyileştirmek amacıyla çimentolu beton numuneleri polyester ile kaplanmıştır. Polyester kaplı çimentolu beton numuneleri, 4 farklı agrega karışım yüzdesinde 7 farklı agrega granülometrisi kullanılarak 2x2x14 cm ve 3x3x15 cm ebatlarındaki çimentolu beton numuneler üretilmiştir. Üretilen çimentolu beton numunelerinin üzerleri 1,0 cm ve 0,5 cm kalınlıklarında polyester reçine ile kaplanarak polyester kaplı çimentolu beton üretimi tamamlanmıştır. Polimer numuneler 35 gün oda sıcaklığında, çimentolu beton numuneleri ise 35 gün kür havuzunda kürlenmeye bırakılmıştır. Üretilen polimer beton, polyester kaplı çimentolu beton ve çimentolu beton numunelerine ulrases geçiş hızı, eğilme ve basınç deneyi testleri uygulanmıştır. Polimer beton, çimentolu beton ve polyester kaplı çimentolu beton numunelerinin mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu elde edilen veriler tablolar ve grafikler şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve the negative properties of cementitious concrete such as weak flexural strength. For this purpose, polymer concrete and polyester-coated cementitious concrete samples were produced by using polyester resin, which has better mechanical properties such as compression and bending. While producing polymer concrete and cementitious concrete, samples of 4x4x16 cm dimensions were produced using 4 different aggregate mixture percentages and 7 different aggregate granulometry. In order to improve the mechanical properties of cementitious concrete, cementitious concrete samples were coated with polyester. Cemented concrete samples of 2x2x14 cm and 3x3x15 cm dimensions were produced by using polyester coated cementitious concrete samples and 7 different aggregate granulometry at 4 different aggregate mixture percentages. The production of polyester-coated cementitious concrete was completed by coating the produced cementitious concrete samples with polyester resin in 1.0 cm and 0.5 cm thicknesses. Polymer samples were left to cure at room temperature for 35 days, and cement concrete samples were left to cure in a curing pool for 35 days. Ultrasound transition velocity, bending and compression tests were applied to the produced polymer concrete, polyester coated cementitious concrete and cementitious concrete samples. The mechanical properties of polymer concrete, cementitious concrete and polyester coated cementitious concrete samples were compared. The data obtained as a result of the comparison are presented in the form of tables and graphs.