Çimentolu yongalevha endüstrisinde inovasyon; plastikli çimentolu yongalevha üretiminin fiziksel ve mekaniksel bazı özellikler üzerine etkilerinin belirlenmesi
Innovation in cement bonded particleboard industry; determination of the effects of plastic cement bonded particleboard production on some physical and mechanical properties
  1. Tez No: 930810
  2. Yazar: FATİH DEŞİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, hedef yoğunluğu (d) 1.30 g/cm3 olan plastikli çimentolu yongalevha (PÇY) geliştirmektir. Bu amaçla, hammadde Kızılçam yerine farklı oranlarda Genleştirilebilir Polistiren (GPS) hammadde plastik ve Polipropilen Elyaf (PP), Polyester Elyaf (PYS), Cam Elyaf (CE), Poliüretan (PU) atık plastik ikamelerinden çalışma deseni oluşturulmuştur. Laboratuvar şartlarında çimentolu yongalevhalar üretilerek fiziksel ve mekaniksel bazı özellikleri standartlarına uygun deneysel çalışmalarla belirlenmiştir. Deney sonuçları, IBM SPSS-2023, çoklu varyans analizi (ANOVA) ve DUNCAN istatistik programlarıyla analiz edilmiştir. İstatistiklere göre, %10-15-20 karışım oranına sahip tüm deney grupları ile %25PYS ve PU deney grubu yongalevhalar TS EN 634-2 standarlarını sağlamıştır. En düşük Su Alma (SA), Kalınlığa Şişme (KŞ), Rutubet (R) değerleri sırasıyla %6.49-0.53-6.03 oranları ile %25GPS deney grubundan, en düşük ısı iletkenlik değeri (Iİ) 0.167 W/m°K ile %25PU deney grubundan, en yüksek eğilme dayanımı (ED) ve eğilmede elastikiyet modülü (EM) 11.22-7813 N/mm2 ile %15PYS deney grubundan, en yüksek vida tutunma direnci (VTD) 1451 N ile %15GPS deney grubundan elde edilmiştir. Plastiklerin, yapısal özellikleri ile karışım oranlarına göre matrisde değişen yayılımlarının, mekanik bağlanma mekanizmaları üzerindeki etkileri, levhaların en kesit ve yüzey SEM görüntülerinden incelenerek yapılan değerlendirmelerin deney sonuçlarını desteklediği görülmüştür. Genel olarak tez çalışmasının sonuçları, TS EN 634-2 standartlarını sağlayan plastikli çimentolu yongalevhalar üretilebildiğini, üretiminde atık PP, PYS, CE, PU plastik kullanımının çevresel faydalar sağlayacağını, hammadde GPS'nin su yalıtımında, PU'nun ise ısı yalıtımında levhalara üstün performans sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop plastic cement bonded particleboards (PCP) with a target density (d) of 1.30 g/cm3. For this purpose, a study pattern was created from different ratios of Expandable Polystyrene (EPS) raw material plastic and Polypropylene (PP), Polyester (PYS), Glass Fiber (GF), Polyurethane (PU) waste plastic substitutes instead of Red Pine. Cement bonded particleboards were produced under laboratory conditions and some physical and mechanical properties were determined by experimental studies in accordance with the standards. Experimental results were analyzed by IBM SPSS-2023, multiple analysis of variance (ANOVA) and DUNCAN statistical programs. According to the statistics, all experimental groups with %10-15-20 mixture ratio and %25PYS and PU experimental group particleboards met TS EN 634-2 standards. The lowest Water Absorption (WA), Thickness Swelling (TS), Moisture Content (MC) values were obtained from %25EPS experimental group with %6.49-0.53-6.03 and the lowest thermal conductivity value (TC) was 0.167 W/m°K from %25PU experimental group, the highest modulus of rupture (MOR) and modulus of elasticity (MOE) were obtained from %15PYS experimental group with 11.22-7813 N/mm2, the highest screw holding strength (SHS) was obtained from %15EPS experimental group with 1451 N. The effects of the structural properties of the plastics and their varying distribution in the matrix according to the mixture ratios on the mechanical bonding mechanisms were examined from the cross-sectional and surface SEM images of the plates and the evaluations made were found to support the experimental results. In general, the results of thesis study showed plastic cement bonded particleboards that meet TS EN 634-2 standards can be produced, the use of waste PP, PYS, GF, PU plastics in production will provide environmental benefits, the raw material EPS offers superior performance in waterproofing and PU in thermal insulation.