Kök ucu açık dişlerde farklı irrigasyon aktivasyon tekniklerinin apikalden taşan solüsyon miktarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of apikal extrusion of sodium hypochlorite using different root canal irrigation activation techniques teeth with open apices
  1. Tez No: 770262
  2. Yazar: ALPARSLAN EREN KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKAYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kök ucu açık dişlerde çeşitli irrigasyon aktivasyon teknikleri kullanarak apikalden taşan irrigasyon solüsyon miktarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 75 adet tek köklü dişler kullanılmıştır. Apikal deltadaki dallanmaları elimine etmek için apikaldan 3 mm uzaklaştırılmıştır. Örneklerin çalışma boyları 14 mm olacak şekilde elmas frezle su soğutması altında aşındırılarak kök boyları standardize edilmiştir. Açık uçlu apeksi taklit edebilmek için devamlı su soğutması altında sırasıyla # 1, 2, 3 ve 4 numaralı peeso frezler (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) kullanılarak kök ucu açıklığı tüm örneklerde 1,3 mm çapına sahip olacak şekilde sabitlenmiştir. Bütün örnekler tüpe sabitlenip 1 mL% 0.1 m-Cresol mor içeren% 0.2 agaroz jele gömülmüştür. Örnekler her birinde 15 adet örnek diş bulunan 5 gruba ayrılmıştır. (n=15). Grup 1: İrrigasyon iğnesi, Grup 2: Pasif ultrasonik irrigasyon (PUI), Grup 3: Sonik aktivasyon EDDY, Grup 4: Er: YAG lazer, Grup 5: Diyot lazer olacak şekilde dişler irrige edilmiştir. Apikalden taşan solüsyonların ağarda meydana getirdiği renk değişikliği transilluminasyon için bir ışık kutusunun önüne yerleştirilerek ve sabit bir mesafede (29,5cm) bir kamera kullanılarak bukkal / lingual yönde dijital olarak fotoğraflanmıştır. Fotoğraflar, piksel olarak ifade edilen renk değişiminin alanını belirlemek için Adobe Photoshop 2020 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve Dunn's test kullanılmıştır İstatistiksel anlamlılık düzeyi, P0.05)
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to compare amount of apical extrusion of sodium hypochlorite using different root canal irrigation activation techniques from teeth with open apices. Materials and Methods: 75 freshly extracted single-rooted teeth were used. The root length of the samples were standardized by grinding them with a diamond bur to a working length of 14 mm under water cooling. To simulate the open-ended apex, the root tip opening was fixed with a diameter of 1.3 mm in all samples using peeso drill # 1, 2, 3, and 4, respectively, (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) under continuous water cooling. All samples were fixed to the tube and embedded in 0.2% agarose gel containing 1 mL of 0.1% m-Cresol purple. The samples were divided into 5 groups as (n=15). Group 1: Irrigation needle, Group 2: Passive ultrasonic irrigation (PUI), Group 3: Sonic activation EDDY, Group 4: Er: YAG laser, Group 5: Diode laser with 15 sample teeth in each group and the teeth were irrigated. The discoloration of agarose gel caused by the apical irrigant extrusion was digitally photographed from the buccal / lingual direction using a camera at a fixed distance (29.5 cm) and placed in front of a light box for transillumination. Photos were analyzed by using Adobe Photoshop 2020 to determine the area of color change expressed in pixels. Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and Dunn's test were used in the analysis of the data. Statistical significance level was determined as P0.05).