AB projelerinin öğretmenlerin mesleki öğrenme ve mesleki profesyonelliklerine katkısının incelenmesi
Investigation of contribution of EU projects to teachers' professional learning and professionalism
- Tez No: 770263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Aydın İlinde görev yapan ve Avrupa Birliği Erasmus Plus projeleri ile yurtdışı deneyimi yaşamış öğretmenlerin katılmış oldukları projelerin mesleki öğrenme ve mesleki profesyonelliklerine katkısının incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu, 2014-2019 yılları arasında Erasmus Plus projeleri ile yurtdışına çıkan farklı branşlardan 347 öğretmen ve idareci oluşturmaktadır. İlişkisel (korelasyonel) tarama modelinin kullanıldığı nicel türdeki bu araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, 'AB Projeleri Katkıları Değerlendirme Ölçeği' (Kesik ve Balcı, 2015), 'Mesleki Profesyonellik Ölçeği' (Yılmaz ve Altınkurt, 2014) ve 'Öğretmen Mesleki Öğrenme Ölçeği' (Gümüş, Apaydın, Bellibaş, 2018) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi için bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson momentler çarpımı korelasyon testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Avrupa Birliği projelerine katılım gösteren öğretmenlerin projelerin mesleki gelişimlerine olan katkılarının yabancı dil ve kültürel gelişim alt boyutunda; mesleki öğrenme düzeylerinin iş birliği alt boyutunda ve mesleki profesyonellik düzeylerinin kişisel gelişim, duygusal emek ve kuruma katkı alt boyutlarında orta düzeyde ve pozitif yönde olduğu görülmüştür. Avrupa Birliği projelerine katılım gösteren öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyleri ile mesleki öğrenme düzeylerinin cinsiyet, yaş, kıdem ve branş değişkenleri arasında anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Avrupa Birliği projelerine katılım gösteren öğretmenlerin, bu projelerde yer almalarının mesleki profesyonellik ve mesleki öğrenmelerine yönelik olumlu bir katkısı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Avrupa Birliği Projeleri, Erasmus Plus, Öğretmenlerin Mesleki Öğrenme Düzeyleri, Öğretmenlerin Mesleki Profesyonellik Düzeyleri, Mesleki Gelişim
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is investigation of the contribution between and professional learning and professionalism of teachers, who work in Aydın province, have experienced the European Union Erasmus Plus projects. The sample group of the research consists of 347 teachers and administrators from different branches who went abroad with Erasmus Plus projects between 2014-2019. In this quantitative study in which the relational (correlational) survey model was used, Demographic Information Form, 'EU Projects Contribution Scale' (Kesik and Balcı, 2015), 'Ocuupatinal Professionalism of Teachers Scale' ( Yılmaz and Altınkurt, 2014) and 'Teacher Professional Learning Scale' ( Gümüş, Apaydın, Bellibaş, 2018) were used as data collection tools. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson moment multiplication correlation test and multiple regression analysis were used for the analysis of the data collected within the scope of the research. According to the results obtained in the research, it was seen that the teachers who participated in the European Union projects had positive perceptions of their professional development (especially in the sub-scale of foreign language and cultural development), their professional learning (especially sub-scale of cooperation) and their professionalism (especially sub-scale of personal development, emotional development and contribution to the institution) It was determined that there was no significant difference between the gender, age, seniority and branch variables of teachers participating in European Union projects, and between professional learning and professionalism. According to the results of the research, it has been determined that the teachers participating in the European Union Erasmus Plus projects have a positive perspective on their professionalism and professional learning. KEY WORDS: European Union Projects, Erasmus Plus, Teachers' Perceptions of Professional Learning, Teachers' Perceptions of Professionalism, Professional Development