The reconstruction strategies for Mosul houses: A case study of Rifaat Chadirji competition
  1. Tez No: 770292
  2. Yazar: FATIMA MIDHAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Geçen yüzyıldan bu yana konut sıkıntısı çeken Musul kentinin yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. IŞİD'in bıraktığı yıkımın ardından Musul'da geleneksel konut tipini ve modern vizyona sahip yeni planlar bulmak için durması gereken bir dönüm noktası oldu. Yeniden inşa, insan istikrarı için bu binaların ve konut birimlerinin önemi nedeniyle, önce binalarını, sonra da toplulukları yeniden inşa etmesi gereken şehirler için temel bir stratejiyi temsil ediyor. Bu araştırma, eski Musul şehrinin hayati merkezinde yüksek yoğunluklu konut fikrini geliştirmek için Musul kentindeki konut birimlerinin gelecek planlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, yeniden inşa stratejisi ve benimsenmesi için teorik bir çerçeve oluşturarak, Musul'un yeniden inşası için konut tekliflerinin bir vaka çalışması olarak 2017'deki Chadirji Yarışmasını inceledi. Musul'daki geleneksel evleri simüle eden modern konut komplekslerinde bulunan en önemli mekanizmalara ve kelimelere erişim.
Özet (Çeviri)
The city of Mosul, which has been suffering from a housing shortage since the last century, needs reconstruction. After the destruction left by ISIS was a turning point at which it must stand in order to find new plans that represent the type of traditional residential buildings with a modern vision in the city of Mosul. Reconstruction represents a basic strategy for those cities that need to rebuild their buildings first, and the community second, because of the importance of these buildings and housing units for human stability. This research aims to study the future plans of housing units in the city of Mosul to develop the idea of high density housingin the vital center of the old city of Mosul. By building a theoretical framework for the reconstruction strategy and its adoption, the research examined the Chadirji Competition in 2017 as a case study of housing proposals for Mosul's reconstruction. And access to the most important mechanisms and vocabulary available in modern residential complexes that simulate traditional homes in Mosul.