Ar-Ge harcamalarının işsizlik üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of R&D expenditures on unemployment: The case of Turkey
  1. Tez No: 770294
  2. Yazar: AYŞE DİLEK YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Ar-Ge harcamalarının işsizlik üzerine etkisi 1990-2019 dönemleri baz alınarak incelenmiştir. Türkiye'nin 1990-2019 yılları arasındaki Ar-Ge harcamalarının işsizlik üzerine etkisi Granger nedensellik analizi ve etki tepki analizi ile test edilmiştir. Ar-Ge harcamalarının işsizlik üzerine etkisi Türkiye özelinde 1990-2019 yılları verileri baz alınarak gayrisafi yurtiçi hasıla da kurulan modele bağımsız değişken olarak eklenip incelenmiştir. Etki etki analizi sonucunda Ar-Ge harcamalarının işsizliği etkilediği ve Granger nedensellik analizi sonucunda ise Ar-Ge harcamalarının işsizliğin nedeni olduğu sonucu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İşsizlik, Teknolojik İşsizlik, Ar-Ge Harcamaları, Teknoloji, Endüstri 4.0
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of R&D expenditures on unemployment was examined based on the 1990-2019 periods. The effect of Turkey's R&D expenditures on unemployment between the years 1990-2019 was tested with Granger causality analysis and impulse response analysis. The effect of Reseaerch&Development expenditures on unemployment was examined by adding the gross domestic product as an independent variable to the established model, based on the data for the years 1990-2019 in Turkey. As a result of the impact analysis, it has been determined that Reseaerch&Development expenditures affect unemployment and as a result of Granger causality analysis, Reseaerch&Development expenditures are the cause of unemployment. KEYWORDS: Unemployment, Technological Unemployment, Reseaerch&Development Expenditures, Technology, Industry 4.0