Bir üretim işletmesinde çok kriterli karar verme yöntemleriyle tespit edilen darboğazda yalın üretim uygulamaları
Multi-criteria decision in a manufacturing business detected by delivery methods lean manufacturing applications at the bottleze
  1. Tez No: 770297
  2. Yazar: FATMA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz işletmeleri için büyük önem taşıyan yalın üretim uygulamaları; işletmelerde verimliliği, üretim kalitesini, iş sağlığı ve güvenliğini arttırmakta büyük önem taşımaktadır. Yalın üretim artık işletmelerde bir uygulamadan çok bir kültür haline gelmiştir. İşletmelerde yalın kültürü; sadece üretim bölümünde değil; muhasebe, insan kaynakları gibi departmanların çalışmalarında da dikkat çekmektedir. Yalın üretim uygulamalarını belirlemeyi amaç edinen bu çalışmada ilk olarak çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden Analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak; yalın üretim uygulamalarının hangi işlem merkezinde yapılacağına karar verilirken kullanılan ana kriter ve alt kriterlerin ağırlıklarını belirlenmiş, daha sonrasında ise CODAS ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemleri kullanılarak ayrı ayrı en verimsiz ve darboğaz oluşturan iş merkezi belirlenmiştir. Son olarak ise bu iş merkezinde yalın üretim uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lean manufacturing practices for today's businesses; It is of great importance in increasing productivity, production quality, occupational health and safety in enterprises. Lean manufacturing has now become a culture rather than a practice in businesses. Lean culture in businesses; not only in the production department; It also draws attention in the work of departments such as finance and human resources. In this study, which aims to determine lean production practices, first of all, using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method, which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) Methods; The weights of the main criteria and sub-criteria used in deciding which work station to implement lean manufacturing applications were determined, and then the most inefficient and bottlenecked work station was determined separately by using CODAS and Gray Relational Analysis (GIA) methods. Finally, lean manufacturing practices were applied in this work station.