Televizyon izleyicilerinin pandemi sürecinde ikincil ekran kullanımıyla sosyal etkileşime dâhil olması: Survivor örneği
The inclusion of television audiences in social interaction through secondary screen using in the pandemic process: The example of Survivor
- Tez No: 770298
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Televizyon ile sosyal medyanın yakınsaması doğrultusundaki entegrasyon süreciyle birlikte televizyon izleyicileri, yeni bir medya tüketim pratiği olarak ikincil ekran kullanımıyla birlikte etkileşimli bir sürece girmeye başlamıştır. Medyanın günlük yaşam yoksunluklarını ikame edici özelliği, pandemi sürecindeki ikincil ekran kullanımını önemli kılmıştır. Bu doğrultuda örneklem olarak, pandemi sürecinde reyting sonuçlarında ilk sırada yer alan Survivor programının izleyicileri seçilmiş ve ikincil ekran kullanımı, karakteristik özellikleri ve Survivor konuşulma düzeyinin yüksekliği nedeniyle Twitter üzerinden araştırılmıştır. Çalışmanın kuramsal temeli, medya tüketiminin sosyal ve psikolojik faktörlerin etkisi üzerinden ortaya çıkan beklentiler ve gereksinimler doğrultusunda gerçekleştirildiğini öne süren kullanımlar ve doyumlar yaklaşımına dayanmaktadır. Bu temel doğrultusunda, geleneksel medya ve yeni medya yakınsamasıyla birlikte ortaya çıkan ikincil ekran kullanımına, ikincil ekran kullanım araştırmalarına, televizyonda gerçeklik kurgusunu, hikâyesel anlatımı ve eğlence unsurlarını barından reality şovlara literatürde yer verilmiştir. Çalışma kapsamında alan araştırması yapılarak yeni medya, Twitter, reality şovlar, Survivor ve ikincil ekran kullanımını kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı çerçevesinde araştıran çalışmalara yer verilmiş, çevrimiçi anket ve yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme bulgularıyla tartışılmıştır. Araştırmada rastlantısal şekilde seçilen, pandemi sürecinde Survivor izleyen 320 televizyon izleyicisiyle yapılan çevrimiçi anket tekniği bulguları ve pandemi sürecinde Survivor izlerken ikincil ekranda Twitter kullanan 10 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme bulguları yer almaktadır. Pandemi sürecinde Survivor izleyenlerin ikincil ekranda Twitter kullanımındaki en temel motivasyonları önem sırasına göre; sosyal etkileşim, eğlence ve içerikle ilgili bilgi arayışı şeklinde bulunmuştur. Eğlence ve içerikle ilgili bilgi arayışı faktörleri, aynı frekans düzeyine sahiptir ve temel motivasyon faktörü, ikincil ekran kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. İkincil ekranda Twitter'ı sosyal etkileşim temel faktörü doğrultusunda gerçekleştirme düzeyinin pandemi süreci öncesine göre artış gösterdiği tespit edilmiştir. Survivor Panorama ve Survivor Ekstra izleme durumu, SMS ile içeriğe katılım ve hashtag takibi, ikincil ekran kullanımını ve kullanımdaki temel motivasyonları etkileyen pratik olarak saptanmıştır. Cinsiyet ve yaş değişkeni de ikincil ekran kullanım düzeyinde farklılık oluşturmaktadır. Yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemiyle tespit eden temalar, ikincil ekranda Twitter kullanım motivasyonlarının kullanım amacına göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma, ikincil ekranda Twitter kullanımını Survivor izleyicileri örneklemini baz alarak araştırması, pandemi sürecinin sosyal ve psikolojik etkilerini göz önünde bulundurması ve farklı değişkenler ile pratiklerin ikincil ekran kullanımına etkisini ölçmesi ve nicel ile nitel verileri bir arada sunmasıyla özgün bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With the integration process in line with the convergence of television and social media, television audiences have begun to enter an interactive process with the use of secondary screens as a new media consumption practice. The feature of the media as a substitute for daily life deprivations has made the use of secondary screens important in the pandemic process. In this direction, as a sample, the audience of the Survivor program, which is in the first place in the rating results during the pandemic process, was selected and searched on Twitter due to the use of secondary screen, its characteristics and the high level of mentioned of Survivor. The theoretical basis of the study is based on the uses and gratifications approach, which suggests that media consumption is carried out in line with the expectations and needs that arise through the influence of social and psychological factors. In line with this basis, the use of secondary screen, secondary screen use researches, reality fiction on television, storytelling and reality shows that contain entertainment elements have been included in the literature, which emerged with the convergence of traditional media and new media. Within the scope of the study, field research was conducted and studies investigating the use of new media, Twitter, reality shows, Survivor and secondary screens within the framework of uses and gratifications were included, and the findings of an online survey and semi-structured in-depth interviews were discussed. In the research, there are the findings of the online survey method, which was selected by the snowball method, with 320 television viewers watching Survivor during the pandemic process, and the semi-structured in-depth interview findings conducted with 10 volunteer participants who used Twitter on the secondary screen while watching Survivor during the pandemic process. The most basic motivations of Survivor followers in the use of Twitter on the secondary screen during the pandemic process, in order of importance; social interaction, entertainment, and content-related information seeking. The entertainment and content-related information seeking factors have the same frequency level, and the main motivation factor varies according to the secondary screen usage purpose. It has been determined that the level of performing Twitter on the secondary screen in line with the basic factor of social interaction has increased compared to the pre-pandemic process. Survivor Panorama and Survivor Extra viewing status, participation in content via SMS and hashtag tracking, secondary screen usage and the main motivations in use were determined as practical. Gender and age variables also make a difference in the level of secondary screen use. The themes identified by the semi-structured in-depth interview method revealed that the motivations for using Twitter on the secondary screen vary according to the purpose of use. The study has a unique value as it researches the use of Twitter on the secondary screen based on the sample of Survivor viewers, considers the social and psychological effects of the pandemic process, measures the effect of different variables and practices on the use of the secondary screen, and presents quantitative and qualitative data together.