AHP ve TOPSIS yöntemlerinin personel seçimi sürecindeki etkililiğinin karşılaştırılması: Bir üretim işletmesinde uygulama
Comparison of effectiveness of AHP and TOPSIS methods in personnel selection process: An empirical study at a production company
  1. Tez No: 314987
  2. Yazar: MERT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminde personel seçimi oldukça önemli bir karar verme konusudur. Doğru işe doğru kişinin seçimi işletmelerin uzun vadede başarılı olmasının anahtarıdır.Bu çalışmada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve TOPSIS'in personel seçimi sürecindeki etkililiğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde personel seçimi çalışması yapılmıştır. İşletmede son bir yıl içinde işe başlayan altı mühendis AHP ve TOPSIS yöntemlerine göre ayrı ayrı değerlendirilmiş, elde edilen sıralama sonuçları bu çalışanların performans puanlarıyla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmaya göre en az sapmayı gösteren yöntemin AHP olarak belirlenmiş olmasından dolayı, işletme için bu kriterler ve alternatifler altında AHP yönteminin daha etkili olacağı görüşü savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personnel selection is a very important decision making subject in Human Resources Management. Selection of right personnel for the right job is a key success factor in the long term.The aim of this study is to measure the effectiveness of multi criteria decision making methods, Analytic Hierarchy Process (AHP) and TOPSIS, in personel selection process. In this context, the personnel selection study has been applied in a company operating in automotive sector. Six engineers, who started working in the last one year in this company, have been evaluated with AHP and TOPSIS methods seperately, subsequently the ranking results have been compared with their performance points. According to the comparison, AHP method has the least deviation and it is stated that AHP method is more effective under these criterias and alternatives for the company.