Turizm rehberliği öğrencilerinin kişilik özellikleri, kariyer beklentileri ve kaygı düzeylerinin demografik değişkenler kapsamında incelenmesi
Investigation of personality characteristics, career expectations and anxiety levels of tourism guidance students in the scope of demographic variables
  1. Tez No: 770392
  2. Yazar: YAVUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BURCU EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Turizm rehberliği mesleğinin turizm sektörünün en temel yapı taşlarından biri olduğu bilinmektedir. Turizm rehberliği eğitimi alan turizm rehberliği öğrencilerinin kişilik özellikleri, kariyer beklentileri ve kaygı düzeylerinin demografik özellikler kapsamında irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Mayıs ve Haziran 2022 aylarında Aydın Adnan Menderes ve Sinop Üniversitesilerinde turizm rehberliği okuyan öğrenciler arasında araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi çerçevesinde anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmada katılımcıları Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda Turizm Rehberliği bölümlerinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun Turizm Rehberliği bölümlerinde eğitim alan hazırlık, örgün ve yaygın 1,2,3,4. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Elde edilen anketlerin transkripsiyonu yapılmış ve SPSS sistemi ile analizi sağlanmıştır. Turizm rehberliği öğrencilerinin kişilik özelliklerini, kariyer beklentileri ve kaygı düzeylerinin demografik değişkenler kapsamında ilişkisinin araştırıldığı bu çalışma üç temel kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda çalışmanın literatür araştırmalarının yapıldığı kavramsal çerçevesini kapsamaktadır. İkinci kısımda çalışmanın temeli durumundaki turizm rehberliği mesleğinin tanımı, gelişimi, özellikleri ve görevlerine varan açıklamaları ile bu mesleğin güncel eğitimsel durumlarını kapsamaktadır. Üçüncü kısımda ise çalışmanın konusu, amacı, yöntemi, hipotezler, bulgular ve verilerin analizleri yer almaktadır. Çalışmanın amacı yükseköğretim seviyesinde turizm rehberliği eğitimi almakta olan öğrencilerin genel kişilik özelliklerini, kariyer beklentilerini ve mesleki kaygı düzeylerini demografik değişkenler kapsamında aralarındaki ilişki ve farklılaşma durumlarını inceleyerek bugünkü düzeyinin belirlenmesidir. Ayrıca çalışmanın alt amaçlarından biri de yükseköğretim seviyesinde turizm rehberliği eğitimi almakta olan öğrencilerin kişisel özelliklerinin, kariyer beklentilerinin ve mesleki kaygı düzeylerinin, cinsiyet, yerleşim merkezi (kent-kır) bölgelerinin ve yaşlarına göre dağılımının veya etkisinin ve ayrıca bu değişkenler arasındaki ilişkinin miktarına, yapısına ve yönüne odaklılığının mevcut olup olmamasının tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
It is known that tourism guiding profession is one of the basic building blocks of tourism sector. It is aimed to investigate the personality traits, career expectations and anxiety levels of tourism guidance students under the guidance of demographic characteristics. Within this framework, research was conducted among the students studying tourism guidance at Aydin Adnan Menderes University and Sinop University in May and June, 2022. The survey technique was used within the framework of quantitative research method. The participants of the study consisted of students studying in Tourism Faculty of Aydin Adnan Menderese University and Tourism Guidance Department of Sinop University School of Tourism and Hotel Management. Formal and widespread education in Tourism Faculty of Aydin Adnan Menderese University and Tourism Guidance Department of Sinop University School of Tourism and Hotel Management 1,2,3,4. A questionnaire was applied to the first grade students. The questionnaires were transcribed and analyzed with SPSS system. This study, which investigates the relationship between the personality traits, career expectations and anxiety levels of tourism guidance students within the scope of demographic variables, consists of three main parts. In the first part, the study covers the conceptual framework of the literature research. In the second part, it covers the definition, development, characteristics and duties of the tourism guidance profession, which is the basis of the study, and the current educational status of this profession. In the third part, the subject of the study, purpose, method, hypotheses, findings and data analysis are included. The aim of the study is to determine the current level of the students who are receiving tourism guidance education at the higher education level by examining the general personality characteristics, career expectations and professional anxiety levels within the scope of demographic variables and the relationship and differentiation between them. In addition, one of the sub-objectives of the study is to determine whether the personal characteristics, career expectations and professional anxiety levels of the students receiving tourism guidance education at the higher education level, the distribution or effect according to gender, settlement center (urban-rural) regions and ages, as well as the focusation on the amount, structure and direction of the relationship between these variables.