Çoruh havzası'ndaki maksimum-minumum sıcaklık verilerinin trend analizi
Trend analysis of maximum-minimum temperature in the Çoruh basin
- Tez No: 770393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUŞEN SINIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin önemli büyük havzalarından olan Çoruh Havzası maksimum ve minimum sıcaklık verilerin homojenlik ve trend analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç için, çalışma kapsamında Bayburt, İspir, Tortum ve Artvin meteoroloji istasyonlarına ait 1965-2020 yılları arası minimum ve maksimum sıcaklık verileri kullanılmıştır. İlk olarak minimum ve maksimum sıcaklık verilerinin homojenlik analizleri literatürde yaygın olarak kullanılan Standart Normal Homojenlik Testi (SNHT), Buishand ve Petitt testleri ile yapılmıştır. Homojenlik testleri sonuçlarına göre özellikle Bayburt, İspir ve Tortum istasyonlarının maksimum sıcaklık verilerinde homojenlik olmama durumları tespit edilmiştir. Daha sonra, maskimum ve sıcaklık verilerinin trend analizleri parametrik olmayan Mann Kendall trend testi yardımıyla yapılmıştır. Mann Kendall trend testi sonuçlarına göre Bayburt ili İlkbahar ve Yaz mevsimleri ile Artvin ili Yaz mevsimi minimum sıcaklık verilerinde istatistiki açıdan anlamlı trendler söz konusu iken, Bayburt, İspir ve Tortum istasyonları İlkbahar ve Yaz mevsimleri maksimum sıcaklık verilerinde %95 güven aralığında anlamlı pozitif trendler tespit edilmiştir. Anlamlı trendlerin özellikle Çoruh havzası'nın üst kısmında daha da fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make homogeneity and trend analysis of maximum and minimum temperature data of Çoruh Basin, which is one of the important large basins of Turkey. For this purpose, the minimum and maximum temperature data of the Bayburt, İspir, Tortum and Artvin meteorological stations between 1965 and 2020 were used within the scope of the study. Firstly, homogeneity analyzes of minimum and maximum temperature data were performed with Standard Normal Homogeneity Test (SNHT), Buishand and Petitt tests, which are widely used in the literature. According to the results of homogeneity tests, non-homogeneity cases were determined especially in the maximum temperature data of Bayburt, İspir and Tortum stations. Then, trend analyzes of the maximum and temperature data were made with the help of the non-parametric Mann Kendall trend test. According to the Mann-Kendall trend test results, while there are statistically significant trends in the Spring and Summer seasons of Bayburt and in the Summer season of Artvin, significant positive trends were detected in the maximum temperature data of Bayburt, İspir and Tortum stations at the 95% confidence interval in the Spring and Summer seasons. has been done. Significant trends were observed to be even greater especially in the upper part of the Çoruh basin