Meslektaş yardımlaşması üzerine bir ilkokulda eylem araştırması
An action research in a primary school on colleague collaboration
  1. Tez No: 770398
  2. Yazar: BURCU KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YENGİN SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Meslektaş yardımlaşması, öğretmenler arasındaki iletişimi artırarak, yeni öğretim yöntem ve tekniklerini görmeyi, paylaşmayı ve öğretim uygulamalarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda okul kültürünün oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu noktadan hareketle bu araştırmada, bir eylem araştırması yaparak geleneksel denetim modellerine alternatif olabilecek okul temelli mesleki gelişim çalışmalarına katkıda bulunabilecek bir öneri geliştirilebileceği, ayrıca araştırmacılar için bir perspektif oluşturacak sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmüştür. Aynı zamanda hangi koşullarda meslektaş yardımlaşmasının sürdürülebileceği belirlenerek öğretmenlere yardımcı olabilecek bir uygulama önerisi sunmak amaçlanmıştır. Meslektaş yardımlaşması uygulamasının bir eylem planı içinde uygulanması planlanmış ve bu planlanan eylemin belirlenen ilkokulda uygulanabilirliğine yönelik bulgulara ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma eylem araştırması desenine göre tasarlanmıştır. Plan kapsamında mikro öğretim ve meslektaş gözlemi uygulamaları yapılmıştır. Öğretmenlerle her uygulamanın sonunda bireysel görüşme ve eylem planının sonlandırılmasından sonra odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmanın verileri bireysel görüşme formu, odak grup görüşme formu, meslektaş gözlemi gözlem aracı ve yansıtıcı notlar aracılığıyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre mikro öğretim yönteminin öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağladığı ve ilkokullarda uygulanabileceği görülmüştür. Meslektaş gözlemi yönteminin mesleki gelişimlerine katkı sağladığı, öğretmenler üzerinde olumlu ve olumsuz izlenme etkilerinin olduğu, olumsuz etkilerinin ağırlıklı olduğu, bazı konularda zorluklarının ve sınırlılıklarının bulunduğu ancak uygulama yapılan ilkokulun okul iklimi ve kültürüne bağlı olarak uygulanabilir olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak meslektaş yardımlaşması modelinde kullanılan mikro öğretim yönteminin uygulama yapılan ilkokulda öğretmenlerin mesleki gelişim ve denetim sorununun çözümüne destek olarak kullanılabileceği, meslektaş gözlemi yönteminin ise kullanılamayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığının hizmet içi eğitim yoluyla okul yöneticilerini ve öğretmenlerini mikro öğretim ve meslektaş gözlemi yöntemleri hakkında bilgilendirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colleague assistance aims to increase communication between teachers, to see and share new teaching methods and techniques, and to improve teaching practices. It also contributes to the formation of school culture. From this point of view, in this research, it is thought that a proposal can be developed that can contribute to school-based professional development studies that can be an alternative to traditional supervision models by conducting an action research, and that it can also reach results that will create a perspective for researchers. At the same time, it is aimed to present an application proposal that can help teachers by determining the conditions under which colleague cooperation can be maintained. It is planned to implement the colleague cooperation practice in an action plan and it is aimed to reach the findings regarding the applicability of this planned action in the determined primary school. The research was designed according to the action research pattern. Within the scope of the plan, micro-teaching and peer observation practices were carried out. At the end of each practice, a focus group meeting was held with the teachers after the individual interview and the conclusion of the action plan. The data of the research were collected through individual interview form, focus group interview form, peer assessment observation tool and reflective notes. The data were analyzed through content analysis. According to the research findings, it has been seen that the microteaching method contributes to the personal and professional development of teachers and can be applied in primary schools. It has been seen that the peer observation method contributes to their professional development, has positive and negative effects on teachers, has predominantly negative effects, has difficulties and limitations in some subjects, but it is not applicable depending on the school climate and culture of the primary school. As a result, it has been concluded that the microteaching method used in the colleague cooperation model can be used as a support for the solution of the professional development and supervision problem of the teachers in the primary school where the application is made, while the peer observation method cannot be used. It has been suggested that the Ministry of National Education inform school administrators and teachers about microteaching and peer observation methods through in-service training.