Antrenörlerin ve spor uzmanlarının entelektüel sermaye ve inovatif kapasitesinin incelenmesi
Investigation of the intellectual capital and innovative capacity of trainers and sports experts
- Tez No: 770403
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Antrenörlerin ve Spor Uzmanlarının Entelektüel Sermaye ve İnovatif Davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler katılımcılara Google Formlar üzerinden ulaştırılmış ve katılımda gönüllülük esasına göre araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların toplam sayısı 254 kişiye ulaşılmış olup aykırı uç değerler analizi sonucu 3 form değerlendirmeye alınmamış ve toplamda 251 form değerlendirmeye alınmıştır. Anketin birinci kısımda demografik bilgiler, ikinci kısımda Scott ve Bruce (1994) tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlilik ve güvenirliği Çalışkan ve arkadaşları (2011) tarafından yapılan İnovatif (yenilikçi) Davranış Ölçeği, üçüncü kısımda ise Subramaniam ve Youndt (2005) tarafından geliştirilen ve Özdemir ile Taşçı (2017) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenirliği yapılan Entelektüel Sermaye ölçeği oluşturmuştur. Veriler katılımcılara Google formlar aracılığıyla ulaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi yapılırken SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen bulgular doğrultusunda verilen cevapların aritmetik ortalamaları, standart sapma ve standart hataları, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Verilerinin normal dağılım gösterip göstermediğinin değerlendirilmesinde basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) değerleri dikkate alınmış ve -1.5 ile +1.5 aralığında bulunmuş dolayısıyla normallik varsayımının karşılamıştır. İkili değişkenler için bağımsız örneklem T testi, ikiden fazla değişkenler için Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) uygulanmıştır. Entelektüel sermaye ve inovatif davranışları arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesinde pearson korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularında cinsiyet değişkeni ile entelektüel sermayenin sadece insan sermayesi boyutunda erkek katılımcılar lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, yaş değişkeni ile entelektüel sermaye ve tüm alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, inovatif davranışları ile eğitim durumu değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, inovatif davranışları ile çalışma süresi değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, entelektüel sermaye ve inovatif davranışları ile gelir durumu değişkeni arasında tüm değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmektedir. Ayrıca antrenörlerin inovatif davranışları ile insan sermayesi davranışları arasında pozitif yönde düşük düzeyde ve anlamlı ilişki olduğu (r= ,316p
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the Intellectual Capital and Innovative Behaviors of Trainers and Sports Experts. The data were delivered to the participants via Google Forms and were included in the research on a voluntary basis. The total number of participants was 254, and as a result of the outlier analysis, 3 forms were not evaluated and a total of 251 forms were evaluated. In the first part of the questionnaire, demographic information, in the second part, the Innovative Behavior Scale developed by Scott and Bruce (1994) and Turkish validity and reliability was done by Çalışkan et al. (2011), and in the third part, the Innovative Behavior Scale developed by Subramaniam and Youndt (2005) and with Özdemir The Intellectual Capital scale, which was validated and reliable in Turkish by Taşçı (2017), was created. The data were delivered to the participants via Google forms. While analyzing the data obtained in the study, SPSS 25.0 package program was used. The arithmetic mean, standard deviation and standard errors, minumum and maximum values of the answers given in line with the findings obtained from the participants were calculated. Kurtosis and skewness values were taken into account in the evaluation of whether the data showed a normal distribution and they were found in the range of -1.5 to +1.5, thus meeting the normality assumption. Independent sample t test was applied for binary variables and One Way Analysis of Variance (Anova) was applied for more than two variables. In addition, the pearson correalation coefficient was used to determine whether there is a relationship between Intellectual Capital and Innovative behaviors. In the research findings, there is a statistically significant difference in favor of male participants only in the human capital dimension of gender variable and intellectual capital, there is a statistically significant difference between innovative behaviors. It is seen that there is a statistically significant difference between the variable of working time and intellectual capital, and İnnovative behaviors and the income status variable in all variables.