Güldürü türü içerisinde iki farklı dönem: Arzu Film ve BKM Film'in güldürü anlayışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Two different periods in comedy: A comparative analysis of Arzu Film and BKM Film's comedy approaches
  1. Tez No: 770405
  2. Yazar: FERİDE ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ERDAL AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Toplumsallığın yansımasıyla şekillenen içeriğiyle sinema, zamanla disiplinler arası bir alana kavuşarak kavramsal haritasını meydana getirmiştir. Kavramsal harita içinde öne çıkan tür kavramı, filmlerin sınıflandırılması için kullanılmıştır. Çalışmanın temeli niteliğindeki güldürü türü, bu sınıflandırmalar sonucunda öne çıkan türlerden biridir. Çalışmada öncelikle güldürünün anlatısal kökeni kuramsal çerçevede ele alınmış sonrasında ise Türk güldürü geleneği ve güldürünün sinemadaki gelişimi tarihsel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Her dönem en fazla üretilen türlerden biri olan güldürü filmleri 1970'lerde Arzu Film'le, 2000'lerde ise BKM Film'le anılmaya başlamıştır. Oluşturdukları güldürü anlayışıyla farklı dönemlerde yer alan bu yapım şirketlerinin benzer birçok noktasından söz etmek mümkündür. Bu benzerlikler daha çok Arzu Film'in BKM Film'i etkilemiş olması üzerinden bir çıkış noktasıyla elde edilmiştir. Arzu Film ve BKM Film'in, karşılaştırmalı araştırma yöntemiyle detaylı olarak incelenmesinin sonucunda birçok ortak noktanın olduğu görülmüştür. İçinde bulundukları dönemin sinemasal ortamı, yapım şirketlerinin yapılaşma dengesi, bir okul gibi çalışması, hemen her filmde karşımıza çıkan kemik kadro anlayışı, güldürünün grotesk tipler üzerinden sağlanması, erkek egemen bir tür olan güldürülerde kadın komedyenlerin öne çıkması, tiyatro kökenli film şirketi olmaları, filmlerin güldürü dozunu dramatik unsurlarla besleme gibi birçok benzer nokta saptanmıştır. Öte yandan bir ilki temsil eden çalışma geçmişle bugün arasında bir köprü kurmaktadır ve BKM Film'in kapsamlı araştırmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Cinema, with its content molded by social reflection, has gained an interdisciplinary area and established its conceptual map throughout time. The theoretical framework of the study initially discusses the origin and starting point of humor. Then, by explaining the basic conventions of comedy as a genre, the tradition of Turkish comedy and the development of comedy in cinema were examined with the historical research method. Comedy films began to be associated with Arzu Film in the 1970s and with BKM Film in the 2000s. It is possible to talk about many similar points of these production companies, which took place in different periods with the understanding of comedy they created. These similarities occurred mostly as a result of Arzu Film's influences on BKM Film. The detailed analysis of Arzu Film and BKM Film using the comparative research approach revealed that there are many comparable characteristics. Many similar points were determined such as the cinematic environment of the period they are in, the balance of the production companies, their work like a school, the understanding of the skeleton crew that we encounter in almost every film, the provision of comedy through grotesque types, the prominence of female comedians in comedies which is a male-dominated genre, the fact that they are theater-based film companies, and integrating dramatic elements to the humor load. On the other hand, the study, which represents a first, builds a bridge between the past and the present and includes the extensive research of BKM Film, and is a source for future studies and definitions on this subject.