Farklı dünya görüşü ve değer algısına sahip kadın derneklerinin uzlaşma ve ayrışma noktaları
Commitment and difference points of women's associations with different world view and value perception
- Tez No: 770406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya görüşü kavramı farklı tanımlamalar içermektedir. Bireylerin ait oldukları toplum içerisinde öğrenilmiş olan, bireyin yaşamı boyunca düşünce, karar ve algılarının temelini oluşturan yapıdır. Bireyler gündelik hayat içerisindeki davranışlarının yanı sıra siyasal, sosyal, dini, ekonomik birçok alandaki düşüncelerini sahip oldukları dünya görüşüne göre tanımlamaktadırlar. Birey dünya görüşü olarak isimlendirmiş olduğu düşünceleri çocukluktan itibaren içselleştirmektedir. Bu bağlamda duygu, düşünce ve anlayışlarını hatta yaşam tarzını dahi bu görüşe göre çerçevelemektedir. Bireyin başka insanlara, olaylara, topluma hatta dünyaya bakışıdır. Yani dünyayı izlediği, olan olayları değerlendirdiği bakış açısıdır. Bir dünya görüşü ya da anlayışı olarak ataerkil toplum yapısının getirileri çocuk yaşlardan itibaren bireylerin zihnine kodlanmaktadır. Bu nedenle kadın ya da erkek, cinsiyet fark etmeksizin her bireyin isteyerek ya da istemeden de olsa ataerkil yapının etkisinde kaldığı aşikardır. Ataerkil yapının dezavantajlı grubunda kadınlar yer almaktadır. Kadınların erkeklere oranla dezavantajlı kabul edilmesi, ikinci planda tutulması, yaşamı, bakış açısı ve sorumlulukları erkeklerin lehine olacak şekilde benimsenmektedir. Ataerkil anlayış nedeni ile kadınlar birçok alanda sahip oldukları eşitlikten yararlanamamakta ve hak ettiklerini elde edememektedir. Yadsınamayacak bir şekilde özellikle günümüzde gündelik hayat içerisinde hemen hemen her an karşılaşılan ve bu nedenle de bireylerin bir süre sonra bu yapıyı olması gereken gibi algılaması da ataerkil sistemin bir parçasıdır. Mevcut ataerkil sistemin farkında olarak bireylerin cinsiyetleri doğrultusunda birbirinden ayrılamayacakları ve sorumlulukların paylaşılması konusunda da ayrımlarım yapılmaması gerektiği görüşünü benimseyen kişiler bu yapıya son verebilmek adına örgütlenerek kadın derneklerini kurmuşlardır. Temel problem kadın sorunları olmasına rağmen mevcut kadın dernekleri farklı alanlarda çalışmalar yapmış ve hedeflerini ona göre belirlemiştir. Her derneğin birbirinden farklı ideolojiye sahip olması, dernek üyelerinin dünya görüşlerinin farklılık göstermesi kadını toplum içerisinde farklı şekillerde konumlandırmalarına yol açabilmektedir. Bahsedilen temalar ekseninde bu tezde farklı dünya görüşlerine (seküler ve muhafazakar anlayışlara) sahip kadın derneklerinin toplumsal cinsiyet temelli konular üzerinde uzlaşma sağlayıp sağlayamama durumları, varsa ayrışma noktaları, var olan problemler arasında uzlaşmaya ve ayrışmaya neden olan alanların neler olabileceklerinin nitel temelli ampirik verilere dayalı olarak tartışılması amaçlanmaktadır. Çalışma boyunca elde edilen ampirik veriler, nitel veri toplama teknikleri arasında yer alan derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Samsun ilinde yer alan ve hala çalışmalarını sürdüren farklı dünya görüşüne sahip, farklı ideolojileri benimsemiş yönetici pozisyonunda yer alan kadın dernek üyeleri oluşturmaktadır. Tezin hedefleri doğrultusunda ortaya çıkan temel argümanlara göre, farklı dünya görüşüne sahip kadın derneği üyeleri benimsemiş oldukları ideolojiler nedeni ile amaçları benzer olmasına rağmen yürütmüş oldukları projelerin kapsamı ve kadın sorunlarına ilişkin çözüm yolları farklılık gösterebilmekte, öncelikli sorun alanları değişebilmekte ve belirli ayrışmalar söz konusu olabilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Toplumsal Cinsiyet, Dernek, İdeoloji, Dünya Görüşü
Özet (Çeviri)
The concept of worldview includes different definitions. It is the structure that is learned in the society to which individuals belong and that forms the basis of the thoughts, decisions and perceptions of the individual throughout his/her life. In addition to their behaviors in daily life, individuals define their thoughts in many political, social, religious and economic fields according to the world view they have. The individual internalizes the thoughts that he has named as the world view since childhood. In this context, he frames his feelings, thoughts and understandings, even his lifestyle, according to this view. It is the individual's view of other people, events, society and even the world. In other words, it is the point of view from which he watches the world and evaluates the events. As a world view or understanding, the returns of the patriarchal society structure are coded into the minds of individuals from childhood. For this reason, it is obvious that every individual, regardless of gender, whether male or female, is under the influence of patriarchy, whether willingly or unwillingly. Women are in the disadvantaged group of the patriarchal structure. Considering women as disadvantaged compared to men, keeping them in the background, their life, perspective and responsibilities are adopted in favor of men. Due to the patriarchal understanding, women cannot benefit from the equality they have in many areas and cannot get what they deserve. Undeniably, it is a part of the patriarchal system that it is encountered almost every moment in daily life, especially today, and that individuals perceive this structure as it should after a while. Being aware of the current patriarchal system, people who adopt the view that individuals cannot be separated from each other according to their gender and that there should be no discrimination regarding the sharing of responsibilities, have organized and established women's associations in order to put an end to this structure. Although the main problem is women's issues, existing women's associations have worked in different fields and determined their targets accordingly. The fact that each association has different ideologies and the world views of the members of the association may cause them to position women in society in different ways. In line with the aforementioned themes, this thesis discusses whether women's associations with different worldviews (secular and conservative understandings) can reach a consensus on gender-based issues, the points of separation, if any, and the areas that cause reconciliation and separation among existing problems, based on qualitative empirical data. is intended. The empirical data obtained throughout the study were obtained by using the in-depth interview technique, which is among the qualitative data collection techniques. The sample of the research consists of women association members who are in the managerial position of Samsun province and still have different worldviews and have adopted different ideologies. According to the main arguments that emerged in line with the objectives of the thesis, although the aims of the women's association members with different worldviews are similar due to the ideologies they have adopted, the scope of the projects they have carried out and the solutions to women's problems may differ, the priority problem areas may change and certain divergences may occur. KEYWORDS: Gender, Association, Ideology, Worldview.