Algı perspektifinde seyahat acentalarında sosyal medya itibar yönetimi
In the perspective of perception social media reputation management in travel agencies
- Tez No: 770408
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERALP ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde seyahat acentaları sosyal medyayı ürün ve hizmetlerin pazarlama faaliyetlerini sürdürmek ve tüketicilerle daha kolay iletişim kurabilmek amacıyla kullanmaktadır. Acentalar sosyal medyayı sadece ticari bir platform olarak değil aynı zamanda varlığını da ifade edeceği bir yer olarak görmektedir. İşletmenin varlığı verilen mesajlar ve kurumsal davranışların bir sonucu olarak karşı taraftan nasıl algılandığı ile alakalı olup işletmenin itibarını ifade etmektedir. İtibar işletmelerin başarılarını arttıran ve yerine başka bir şey konulamayacak bir değerdir. Müşterilerin işletmeye güven duymasını sağlayarak, olumlu imaj yaratmaktadır. İtibar yönetiminde aktarılmak istenen mesajın karşı taraftan nasıl algılanacağı önemlidir. Çünkü sosyal medyada değişkenlere bağlı olarak dolaylı ve dolaysız yönden mesajlar farklı yorumlanabilmektedir. Bu sebeple itibar yönetiminde doğru algının oluşturulması için algı yönetimi önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışmada seyahat acentalarının algı perspektifinde sosyal medya itibar yönetimlerini nasıl kullandıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılarak seyahat acentaları ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilerek çözümlenmiştir. Çalışmada seyahat acentalarının sosyal medyayı itibar yönetiminde kullandıkları ve mevcut itibarlarının bir devamı niteliğinde gördüğü ortaya konmuştur. Ayrıca itibar ve algı kavramının birlikte ele alınması gereken iki unsur olduğu ve bu kapsamda yapılan çalışmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, travel agencies use social media for maintain their marketing activities and communication with consumers easily. For agencies social media not only as a commercial platform, but also as a place where they can express their existence. The existence of the business is related to how it is perceived by others as a result of the messages and corporate behavior which were given by business that expresses the reputation of the business. Reputation is a value that increases the success of businesses which is cannot be replaced with anything else. It creates a positive image by customer's trust to the company. In reputation management, it is important that conveyed the message how to be perceived by the others. Because in social media, messages are depending on the variables directly and indirectly which can be interpreted differently. For this reason, perception management is important for creating the right perception in reputation management. In this context, it is aimed to reveal how travel agencies use social media reputation management in the perspective of perception. In the study, interviews were conducted with travel agencies by using a qualitative research design. The obtained data were analyzed by content analysis. In the study, it has been revealed that travel agencies use social media in reputation management which is a part their current reputation. In addition, the concept of reputation and perception are two elements that should be considered together, it has been determined that studies carried out in this context.