Investigation of the drug resistance in capecitabine resistant HCT-116, dabrafenib resistant HT-29, and SN-38 resistant HT-29 cell lines using cellular barcoding technology
İlaç direncinin kapesıtabin dirençli HCT-116, dabrafenib dirençli HT-29 ve SN-38 dirençli HT-29 hücre hatlarında hücre barkodlanması teknolojisiyle incelenmesi
  1. Tez No: 770415
  2. Yazar: RANA CAN BAYGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kanser karmaşık bir hastalıktır ve onu biyolojisini anlamak büyük bir önem arz eder. Tümör hücreleri düzensiz bir şekilde sinyal yolaklarını aktif hale getirir ve bu hücrelerde farklı genetik değişiklikler meydana gelir. Bu genetik değişikliklerden dolayı kanser hücreleri, ortamda bulunan hücresel farklılaşma, hayatta kalma,proliferasyon ve ölüm sinyallerine sağlıklı bir hücre gibi cevap veremezler. Kanser tedavisinde kullanılan ilaca karşı direnç oluşması büyük bir problemdir. Klonal evrim ilaç direnci mekanizmasını araştırmak ve önleyebilmek için önemli bir mihenk taşıdır. Kollateral hassasiyet ikinci basamak terapide ilaç dirençli kolon kanseri hastaları için sonraki tedaviyi belirlemede önemli bir yere sahiptir. Barkodlanmış kolon kanseri hücre hatları HCT-116 ve HT-29 ilaç direnci evriminin ve ikinci basamak tedavinin etkilerini anlamak için kullanılmıştır. Barkod analizleri ilaç direncinin kapesitabin dirençli HCT-116 hücre hattında daha önce görülmeyen, dabrafenib dirençli HT-29 hücre hattında popülasyonda önceden bulunan ve SN-38 dirençli HT-29 hücre hattında daha önce görülmeyen faktörlerden kaynaklandığını göstermiştir. Hücre canlılığı deneyleri ilaç direncinin diğer ilaçlara kollateral hassasiyet yarattığını göstermiştir. Böylece, ilaç direnci oluşumunun sadece popülasyonda önceden var olan faktörlerden değil aynı zamanda daha önce görülmeyen faktörlerden kaynaklandığı ve kollateral hassasiyetin ikinci basamak tedavi etkisini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease, and understanding its biology holds great importance. Tumor cells exhibit hallmarks of cancer, including aberrantly activated signaling pathways and gain or loss genomic alterations that result in alterations in their differentiation programs, survival, proliferation, and programmed cell death. Developing resistance to therapeutic agents is one of the major problems in cancer therapies. Exploiting drug resistance using the principles of clonal evolution can pave the way to overcoming or controlling drug resistance in cancers. Collateral sensitivity as a second-line therapy strategy positively impacts the treatment of cancer, and it could offer novel therapeutic strategies to overcome or control drug resistance. In this study, it was aimed to monitor the development of drug resistance using cellular barcoding technology to identify second-line therapeutic agents that sensitize initially drug-resistant cell populations. To develop the evolutionaryinformed strategy for drug resistance and to study the effect of second-line therapy in colorectal cancer cell lines, barcoded HCT-116 and HT-29 cell lines were used. The barcode analysis showed that the capecitabine resistance in HCT-116 cells was caused by de novo, dabrafenib resistance in HT-29 cells was caused by de novo, and the SN-38 resistance in HT-29 cells was caused by pre-existing alterations in the population. The cell viability assays of drug-resistant cells indicated that collateral sensitivity exists for other drugs. Thus, the development of drug resistance in colorectal cancer cells was associated with pre-existed or de novo mutations depending on a cell line or a drug in the preferred experimental model system and potentially had a great impact on mediating collateral sensitivity as a second-line therapy option.