Aioun El Atrouss meteoritindeki organik ve inorganik yapılar üzerinetitreşimsel spektroskopik, kristalografik ve mikroskobik araştırma: Astrobiyolojik bir değerlendirme
Vibrational spectroscopic, crystallographic and microscopic investigation onthe organic and inorganic structures in Aioun El Atrouss meteorite: Anastrobiologic evaluation
  1. Tez No: 770430
  2. Yazar: IRMAK AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında HED meteorit sınıfına ait diyojenit türü bir meteorit olan Aioun El Atrouss meteoriti FT-IR ve mikro-Raman spektroskopi, mikro-XRF, XRD ve SEM-EDS yöntemleri ile analiz edilmiştir. Öncelikle meteorite ait toz örnek daha sonrasında ise örneğin tamamına ait kristal kısımlar ve yanık dış kabuğun da dahil olduğu çeşitli noktalar incelenmiştir. Aioun El Atrouss meteoritinin (4) Vesta asteroidi kökenli olduğu düşünülmektedir ve daha önceki çalışmalarda çoğunlukla ortopiroksen, kromit ve olivin minerallerinden oluştuğu kanıtlanmıştır. Titreşimsel spektroskopik, kristalografik ve mikroskobik analizler sonucunda Aioun El Atrouss meteoritinin yüksek oranda primer minerallerden olan piroksenden oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. Piroksenin yanı sıra olivin ve plajiyoklaz varlığı da tespit edilmiştir. Ayrıca örnekte az da olsa magnetit, kamasit ve ilmenit mineralleri de belirlenmiştir. Bunlara ek olarak bazı titanyum oksit minerallerinin meteorit içeriğinde bulunduğu da Raman ve SEM-EDS analizleri ile ortaya çıkarılmıştır. Tüm bu bulgular ışığında meteoritin mineralojik içeriğinin belirlenmesi ile meteoritin bağlı olduğu ana gövde hakkında daha fazla bilgi elde edilmesi ve literatüre katkı yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, the Aioun El Atrouss meteorite, a diogenite type meteorite belonging to the HED meteorite class, was analysed by FT-IR and micro-Raman spectroscopy, micro-XRF, XRD and SEM-EDS methods. First, the powder sample belonging to the meteorite and then various points of the whole sample including the crystal parts and the fusion crust were investigated. The Aioun El Atrouss meteorite is thought to have originated from the (4) Vesta asteroid, and it has been proven in previous studies that it mostly consists of orthopyroxene, chromite, and olivine minerals. As a result of vibrational spectroscopic, crystallographic, and microscopic analysis, it was revealed that the Aioun El Atrouss meteorite was mainly composed of pyroxene, which is a primary mineral in high proportion. The presence of olivine and plagioclase in addition to pyroxene was also determined. In addition, the presence of magnetite, kamacite, and ilmenite minerals, albeit a little, was detected in the sample. Furthermore, the presence of some titanium oxide minerals in the meteorite content was found by Raman and SEM-EDS analysis. Based on these findings, it is aimed to determine the mineralogical content of the meteorite and to give more information about the parent body to which the meteorite is connected and contribute to literature.