Medenî usûl hukuku açısından taşınmaz mülkiyetine elatmanın önlenmesi davası
Actio negatoria for immovable property ownership in terms of civil procedure law
  1. Tez No: 770431
  2. Yazar: AZİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın özünü elatmanın önlenmesi davasının medenî usûl hukuku açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda ilk bölümde elatmanın önlenmesi davasının korumayı hedeflediği hukukî değer olan mülkiyet hakkına dair açıklamalar yapılmıştır. Ardından özellikle elatmanın önlenmesi davası üzerinde durularak mülkiyet hakkını koruyan davalar, maddî hukuk boyutuyla açıklanmış ve bu davaların elatmanın önlenmesi davasından farkı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde son olarak elatmanın önlenmesi davasının konusuna, türüne ve taraflarına dair açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde elatmanın önlenmesi davası medenî usûl hukukunun kurumları açısından incelenmiştir. Bu kapsamda görev ve yetki üzerinde durulmuştur. Ardından paylı mülkiyet ilişkisi içeren uyuşmazlıklarda taşıdığı önem sebebiyle derdestlik üzerinde özellikle durulmuştur. Devamında elatmanın önlenmesi davasında ileri sürülebilecek itiraz ve def'ilere dair açıklamalar yapılmıştır. Ardından ispat meselesine dair açıklamalar yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca elatmanın önlenmesi davasının gittikçe uygulama alanı genişleyen tahkim ve arabuluculuğa elverişliliği de incelenmiştir. Son bölümde ise elatmanın önlenmesi davasında verilen hükme dair açıklamalar yapılmıştır. Yine paylı mülkiyet ilişkisi içeren uyuşmazlıklarda taşıdığı önem sebebiyle kesin hüküm meselesi üzerinde özellikle durulmuştur. Ardından kanun yollarına değinilmiştir. Son olarak elatmanın önlenmesi kararlarının icrası açıklanmıştır. Çalışma boyunca açıklanan konular hakkında yakın tarihli yüksek mahkeme kararlarına yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The essence of this study is the examination of Actio Negatoria in terms of civil procedure law. In this context, in the first part, explanations have been made about the right to property, which is the legal interest that the Actio Negatoria aim to protect. Then, the cases that protect the property right are explained in terms of substantive law, with particular emphasis on the Actio Negatoria. The difference between these actions and the Actio Negatoria will also be revealed. Finally, in this section, explanations on the subject, the type of Actio Negatoria and the parties of the case are made. In the second part of the study, the Actio Negatoria are examined in terms of the foundations of civil procedure law. In this context, competence and the place of jurisdiction are emphasized. Then, due to the importance it carries in disputes involving co-ownership, pendency is particularly emphasized. Subsequently, explanations were made regarding the objections and defenses that could be brought forward in Actio Negatoria. Then, explanations were made about the issue of proof. Also in this section, the suitability of the Actio Negatoria to arbitration and mediation, in which the area of application is gradually expanding, is examined. In the last part, explanations are provided about the verdict given in the Actio Negatoria. Again, in disputes involving co-ownership, the issue of definitive judgment has been particularly emphasized due to its importance. Then, appeal avenues are mentioned. Finally, the execution of verdicts of Actio Negatoria are explained. Recent high court decisions were tried to be included about the issues explained throughout the study.