Dindarlığın gösteriş tüketimi üzerine etkisi: Burdur ili örneği
The effect of religiousness on fashion consumption: The example of Burdur
  1. Tez No: 770464
  2. Yazar: PAPATYA TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ESRA DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tüketici ve tüketim olgusu insan hayatının vazgeçilmez bir eylemi konumundadır. Tüketici davranışları ile tüketim olgusunun taşıdığı anlamlar tarih boyunca çeşitli değişimlere ve dönüşümlere uğramıştır. Bu dönüşüm özellikle de yaşanılan döneme ait kültürün tüketicilere yansıması olarak değerlendirilmiştir. Kültürü oluşturan diğer bir olgu olan din olgusu da bireylerin yaşantıları ve özellikle de tüketim kalıpları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Konu bu açıdan ele alındığında ise dinin ve dindarlığın bireylerin tüketim davranışları üzerine etkisi hem araştırmacılar hem de işletmeler için oldukça önemli bir konu olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı insanların din ve dindarlık ile ilgili düşünceleri ile tüketim davranışları arasında var olan ilişkinin ortaya çıkartılmasıdır. Çalışmada belirlenmiş olan bir tüketim olgusundan ziyade, insanların dindarlıklarının belli ölçüde belirlenmesi ve bu dindarlık düzeylerinin tüketim harcamalarına ne gibi etkilerinin olduğu araştırılmıştır. Tüketim harcamalarına yönelik algılar arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya çıkartılması hedeflenmiştir. Bu amaçla fayda temeline dayanmış olan rasyonel tüketim ve insan ihtiyaçlarını gidermekten çok maddi olarak kendini zengin hissetme ve kişisel zevklerini sergileme aracı olarak gösterişçi tüketim kavramlarının kişilerin dindarlık düzeyleri ile alakası anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Burdur ilindeki katılımcılarla anket çalışması yapılmıştır. Bu uygulamayla tüketicilerin dindarlık düzeyleri ve gösterişçi tüketim olgusuna yönelik yaklaşımları ölçülmüştür. Elde edilen veriler ışığında bireylerin dindarlık düzeyleri ile gösterişçi tüketim davranışları arasındaki ilişki ve bu ilişkinin etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çeşitli analizler doğrultusunda dindarlığın gösterişçi tüketim üzerinde zayıf bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dindarlık ile yaş düzeyi arasında; gösterişçi tüketim ile medeni durum, meslek sahibi olma ve meslek çeşidi, gelir düzeyi ve yaş düzeyi arasında ilişki olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of consumer and consumption is an indispensable act of human life. Consumer behavior and the meanings of consumption have undergone various changes and transformations throughout history. This transformation has been evaluated as the reflection of the culture of the period, especially on the consumers. The phenomenon of religion, which is another phenomenon that creates culture, has a great impact on the lives of individuals and especially on their consumption patterns. When the subject is considered from this point of view, the effect of religion and religiosity on the consumption behavior of individuals has begun to be evaluated as a very important issue for both researchers and businesses. The aim of this study is to reveal the relationship between people's thoughts about religion and religiosity and their consumption behaviors. Rather than a consumption phenomenon determined in the study, the determination of people's religiosity to a certain extent and the effects of this level of religiosity on consumption expenditures were investigated. It is aimed to reveal the similarities and differences between the perceptions of consumption expenditures. For this purpose, it has been tried to understand the relevance of the concepts of rational consumption, which is based on utility, and the concepts of conspicuous consumption, as a means of feeling financially rich and displaying personal tastes rather than meeting human needs, with the level of religiosity of people. For this purpose, a survey was conducted with the participants in Burdur province. With this application, the religiosity levels of the consumers and their approaches to the phenomenon of conspicuous consumption were measured. In the light of the data obtained, the relationship between the religiosity levels of individuals and their conspicuous consumption behaviors and the effect of this relationship were tried to be revealed. In line with various analyzes, it has been concluded that religiosity has a weak effect on conspicuous consumption. Between religiosity and age level; It has been found that there is a relationship between conspicuous consumption and marital status, having a profession and occupation type, income level and age level.