İstanbul metro hatlarındaki ulaşım yoğunluğunun irdelenmesi
  1. Tez No: 942376
  2. Yazar: ÜZEYİR KAAN ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez konusunun saptanmasında ülkemizde ve özellikle İstanbul'da Metro yapım konularının ve ulaşımdaki yoğunluğun gündemi meşgul etmesi etkili olmuştur. Çalışmada İstanbul'da yaşanan kentsel hareketliliğin metro talebi üzerindeki etkisi detaylıca ele alınarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle İstanbul ve ilgili ilçelerin nüfus yoğunluğu incelenmiş, analiz edilecek metro istasyonları hakkında bilgi verilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan M1 Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı, M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı, M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ve T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattında 2007 ve 2023 yılları arasında Metro A.Ş.'den alınan yolcu bilgileri irdelenmiştir. Elde verilen bilgiler ışığında nüfus artışının metro talebi üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde ele alınarak analize dahil edilmiştir. Çalışmada İstanbul nüfusu ile mevcut metro hatları arasındaki korelasyon incelenmiş, sayısal, istatistik ve konumsal verilere dayalı olarak gerçekleştirilen analizlerle, ArcGIS aracılığıyla vektör ve raster modeller (Arazi kullanım haritası, metro hatlarındaki yürüme mesafesi, metro duraklarındaki yoğunlukları vb.) kullanarak bütünsel bir perspektif sunma hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen analizler ışığında, mevcut yolcu yoğunluklarını ve belirlenmiş istasyonlar arasındaki ulaşım süresini azaltacak yeni metro/tramvay hatları önerilmiştir. Sabiha Gökçen Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasında planlanan hızlı tren hattına entegre edilebilecek metro hatlarıyla ilgili önerilere sonuç bölümünde ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination of the thesis topic has been influenced by the ongoing discussions about metro construction and transportation density in our country, especially in Istanbul. In this study, the impact of urban mobility on metro demand in Istanbul has been analyzed in detail. In this context, the population density of Istanbul and the related districts was first examined. Information about the metro stations to be analyzed was provided subsequently. Passenger data from Metro A.Ş. between 2007 and 2023 for the metro lines under the responsibility of Istanbul Metropolitan Municipality, including the M1 Yenikapı-Atatürk Airport Metro Line, M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Line, M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Airport Metro Line, and T1 Kabataş-Bağcılar Tram Line, was reviewed. Based on the gathered data, the impact of population growth on metro demand was comprehensively analyzed and included in the study. The correlation between Istanbul's population and the existing metro lines was examined, and through numerical, statistical, and spatial data-based analyses, a holistic perspective was aimed to be presented using vector and raster models (such as land use maps, walking distance to metro lines, and density maps of metro stations) via ArcGIS. New metro/tram lines were proposed in light of the analyses performed that would reduce current passenger density and travel time between designated stations. The recommendations regarding metro lines that can be integrated with the planned high-speed train line between Sabiha Gökçen Airport and Istanbul Airport are also included in the conclusion section.